A metropoliszhoz jobban illő és demokratikus - így méltatta Carrie Lam hongkongi kormányzó tegnap azt az új választási rendszert, melyet vasárnap ültettek először gyakorlatba, amikor néhány ezer ember dönthetett az úgynevezett elektori kollégium összetételéről. Egy rendkívül befolyásos testületről van szó: a decemberi törvényhozási választáson ennek a tagjai határoznak a képviselői mandátumok majdnem feléről, jövő márciusban pedig a kormányzót választják meg. A hétvégi szavazást éppen ezért 6 ezer rendőr biztosította, vagyis többen mint amennyien végül leadták voksukat.
Az elvben autonóm kínai nagyvárosban a múltban is csak egy - különböző vállalatok, szakszervezetek és más érdekképviseletek delegáltjaiból álló - szűk elit szólhatott bele az elektori kollégium felépítésébe. A májusban jóváhagyott, Kínához és a kínai kommunista állampárthoz hű “hazafiakat” helyzetbe hozó választási reform azonban drasztikusan csökkentette a szavazásra jogosultak körét: míg 2016-ben 233 ezren járulhattak volna az urnákhoz, addig idén a 7,5 millió Hongkong lakosságának mindössze 0,1 százalékának, kevesebb mint 8 ezer embernek volt lehetősége voksolni.
A verseny sem volt túl kiélezett, az 1500 mandátum mindössze negyedénél fordult elő, hogy több induló közül lehetett választani, a jelöltek között pedig csak hárman voltak, akik nem a teljesen rendszerpárti erőkhöz tartoztak - egyiküket, Tik Chi-yuent végül be is választották a testületbe. A “Harmadik Oldal” nevű pártot vezető politikus a hongkongi vezetés számára az ideális díszellenzéki: ugyan nem sorolja magát a Peking-barát lojalisták közé, de érzékelhetően nagyobb távolságot tart a rendszerrel nyíltan szembehelyezkedő demokráciapártiaktól. Vélhetően ezért sem akadt fenn a rostán, amikor a rendszer iránti hűségük és nemzetbiztonsági megfontolások alapján átvilágították az indulókat. Mindeközben az igazi ellenzék befolyásosabb tagjai hatósági üldöztetésnek vannak kitéve: egy részük börtönbüntetését tölti, miután elítélték őket engedély nélküli tüntetéseken való részvételével, míg mások ellen a tavaly bevezetett nemzetbiztonsági törvény megszegése miatt indult eljárás, számos politikus pedig külföldi száműzetésbe vonult a leszámolások elől.
A hongkongi kormányzó tegnap újságírói kérdésekre hosszasan fejtegette, hogy semmiféle problémát nem lát az új választási rendszerben. Carrie Lam helyesnek vélte, hogy megszűrik a jelölteket, mondván a “nem hazafias” politikusok belülről bomlaszthatnák a rendszert. Abban sem látott kivetnivalót, hogy csupán egy szűk kör szavazhat, mivel elmondása szerint ez épp olyan demokratikus, mint az általános választójoggal megtartott szavazások. Szerinte azzal sincsen gond, hogy szinte kizárólag rendszerpárti jelöltek szereztek mandátumot. Azt azonban elismerte, hogy a vasárnapi választás lebonyolítás korántsem volt zökkenőmentes, miután a mindössze 4380 szavazat összesítésére az urnazárását követően 14 órát kellett várni. A városvezető elnézést kért és azt ígérte, hogy ezt a hibát orvosolni fogják a decemberi törvényhozási választások előtt.