Nyílt levelet fogalmazott meg Tim Sparv, a finn labdarúgó-válogatott csapatkapitánya, a HJK Helsinki 34 éves középpályása azt szeretné, ha a futballvilág valamennyi szereplője folyamatosan különböző tiltakozó akciókkal hívná fel a figyelmet a 2022-es világbajnokságot rendező Katarban uralkodó diktatúrára és a stadionépítések körüli botrányokra.
Mint ismert, az arénákat vendégmunkásokkal építtetik, akikkel úgy bánnak, mint a rabszolgákkal, napi 14-16 órát dolgoztatják őket, pihenőnap nélkül. A laza biztonsági előírások és a túlhajszoltság miatt a The Guardian brit lap adatai szerint eddig 6500 vendégmunkás veszítette életét az építkezéseken. A különböző arénáknál 2010 óta 2,1 millió munkást dolgoztattak, többségük még azt a fizetést sem kapta meg, amelyért megdolgozott. Elszökni nem tudtak, mert az útleveleiket elvették.
„Minden játékosnak, edzőnek, labdarúgó-szövetségnek, minden szurkolónak és újságírónak, mindenkinek, akinek szívügye az emberi jogok védelme – kezdődik a finn futballista nyílt levele, amit a ZDF német közszolgálati televízióban olvastak fel. - Kérem Önöket, beszéljenek, írjanak továbbra is a katari labdarúgó-világbajnokságról! Ne kerüljön le a napirendről ez a téma, jelenjen meg minél több cikkben, blogbejegyzésben vagy a közösségi médiában! Gyakoroljanak nyomást a FIFA-ra és a világbajnokság szervezőire! Tragikus halálesetekről, és csatákról hallani, melyek összefüggésben vannak a labdarúgással, a sportággal, amit mindannyian szeretünk, és amelytől azt reméljük, hogy javítja a hangulatunkat, és ezáltal az életminőségünket. Azt kívánom, hogy több játékos nyilvánítson véleményt ebben a témában.”
A német labdarúgó-válogatott játékosainak melegítő felsőjén az Izland elleni tavaszi világbajnoki selejtező előtt egy-egy betű szerepelt, amiből összeolvasva a „human rights” (emberi jogok) kifejezés jött ki.
Lapunk hétfőn írásban megkérdezte a Magyar Labdarúgó-szövetséget (MLSZ), mi a véleménye a finn futballista nyílt leveléről, egyetért-e a tartalmával? Ha a magyar válogatott játékosai szeretnének tiltakozni a katari áldatlan állapotok ellen, akkor támogatja-e ebben őket az MLSZ? Kérdéseinkre keddi lapzártánkig nem érkezett válasz. A nyári, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság június 11-iki rajtja előtt három nappal az MLSZ bejelentette, a magyar labdarúgók nem tiltakoznak térdeléssel a kirekesztés, a gyűlölet, a rasszizmus ellen, azzal az indoklással, hogy a nemzetközi szabályok nem engedélyezik a politizálást a pályán. A lelátói politizálást, más országok, kisebbségek szidalmazását viszont a szövetség szerint minden bizonnyal engedélyezik, ezért nem lépett fel ezek ellen éveken át az MLSZ, aminek zárt kapus és több tízmilliós pénzbüntetés a következménye.