Németország;parlamenti választás;

Közlekedési lámpa vagy Jamaica – választás előtt Németország

Erőteljes lendületben vannak a hétvégi német szövetségi parlamenti választás előtt a szociáldemokraták, amiben nem kis érdeme van Olaf Scholznak. Az SPD kancellárjelöltje úgy tudja képviselni a választók változás iránti igényét, hogy közben a folytonosságot is kifejezi – mondja Techet Péter, a freiburgi és a zürichi egyetem tudományos munkatársa. A leendő koalíció (szín)összetétele ettől függetlenül még bizonytalan.

A következő német kancellár nem feltétlenül az lesz, akinek a pártja elsőnek fut be a hét végi parlamenti választáson, hanem aki megfelelő parlamenti többséget, azaz biztos koalíciót tud maga mögé felépíteni. Ám bárki is legyen Németország új kancellárja, az a német-magyar kapcsolatokat várhatóan nem befolyásolja jelentősen – mondta az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjában Techet Péter. A freiburgi és a zürichi egyetem tudományos munkatársa szerint a hazai közélettel ellentétben nem érdemes túlbecsülni a magyar politika szerepét a német közbeszédben. A politikai viszonyokat pedig csak az módosíthatná jelentősen, ha a német fősodorhoz képest kritikusabb Zöldek adnák a kancellárt.

A hét végi választáson viszont nem ők, hanem a szociáldemokraták indulnak lendületből. Nem olyan régen még temették az SPD-t, amely mostanra előretört. A siker főként a jelentős szakmai múlttal rendelkező kancellárjelöltnek tudható be. Az Olaf Scholzot (aki a Merkel-kormány szociáldemokrata alkancellárja és pénzügyminisztere) Merkel örököseként értelmező narratíva nem az SPD tudatos stratégiája, de a stabilitást nagyra értékelő német választók szemében a politikus a folytonosság és a szükséges reformok kombinációját képviseli.

– A szociáldemokraták jobb szárnyáról érkezett, tehát aligha lehet vele szemben szélsőbaloldali veszéllyel riogatni, viszont mégsem a merkeli utat folytatná. Vannak olyan szavazók, akiknek a Zöldek túl radikális változást hoznának, miközben a német politikát, közbeszédet a stabilitás, a konszenzus iránti vágy jelentősen meghatározza. És éppen ebben jó Scholz – fejtette ki Techet Péter.

Eközben a Zöldek nem tudtak a CDU-CSU alternatívájaként feltűnni, a jelöltjük apróbb hibákon, botrányokon van túl, ráadásul túl radikális változást hozna. Így nem meglepő, hogy az SPD népszerűsége 3-4 hónap alatt jelentősen növekedett. Scholz megoldja, Scholz tud cselekedni – ez a jelszavuk, amivel a kampányban a középpárttá zsugorodó SPD-t pár hét leforgása alatt a CDU első számú kihívójává tornászták fel.

A CDU viszont azt az Armin Laschetet indította jelöltként, aki még saját szavazói között is népszerűtlen. Ott épp ellentétes folyamat figyelhető meg, mint az SPD-nél. A CDU sokáig a legnépszerűbb párt volt, de drámai zuhanáson van túl: volt olyan felmérés, ahol már csak 19 százalékon mérték a CDU-CSU szövetséget. A jelenlegi kancellár, Angela Merkel utódlását ugyanis nem sikerült jól levezényelniük. Laschet már akkor népszerűtlen volt, amikor a jelöltséget megszerezte. Abban bízhattak a kereszténydemokraták, hogy a párt majd felhúzza Laschetet is. Ám úgy tűnik, Laschet húzta le a pártszövetséget a maga szintjére. Most hét végén az egyéni körzetek jó részében szociáldemokrata siker várható, így várhatóan „majdnem az egész ország vörösbe borul” – mondja Techet Péter.

Az eddigi nagykoalíciót várhatóan – bármely fél győzelme esetén – egy háromszereplős koalíció követi majd. Királycsinálók a konzervatív-liberális szabad demokraták (FDP) lehetnek, akik mind a kereszténydemokraták, mind a szociáldemokraták felé koalícióképesek. Egy esetleges szociáldemokrata győzelem esetén a legtöbb szó egy „közlekedési lámpa” koalíció tervéről esik, ami a liberálisokat és a Zöldeket is magába foglalná. Techet Péter szerint ennek a felállásnak a hátránya, hogy az adóemelést, a kiterjedtebb állami beavatkozást és a klímaváltozás elleni hangsúlyosabb fellépést támogató két balközép párt intézkedései ütköznének a piacpárti, a német nagytőke érdekeit képviselő FDP programjával, mely ráadásul a pénzügyminiszteri pozíciót is mindenképpen magának szeretné. Maga az FDP vezetése is szívesebben kormányozna a konzervatívokkal egy „Jamaica-koalícióban”, ami a Zöldeket, az FDP-t és a CDU-CSU-t tömörítené. A Baerbock vezette Zöldek ezzel szemben szívesebben kormányoznának a szociáldemokratákkal. Techet Péter egyébként nem tartja kizárhatónak azt sem, hogy megvalósulhat egy baloldali pártokat tömörítő piros-vörös-zöld koalíció, ahol a szociáldemokraták és a Zöldek kettőse egészülne ki a radikális baloldali párttal, a Die Linkével. Biztosabbat azonban csak a hét végi választás után lehet mondani.