emberrablás;Nigéria;Boko Haram;

2021-09-23 19:06:13

Egymillióval kevesebb diák tér vissza a nigériai iskolapadokba

Fegyveres motoros bandák körében elterjedt az indokolatlan emberölés, a nemi erőszak és a váltságdíj reményében elkövetett túszejtés.

Ennek oka a gyermekrablások és a bizonytalanság - közölte az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja. Afrika legnépesebb országában a közoktatás rendkívüli módon megsínyli, hogy az utóbbi években jelentősen megromlott a biztonsági helyzet, különösen Nigéria északi, zömmel muszlimok lakta területén. Fegyveres motoros bandák körében elterjedt az indokolatlan emberölés, a nemi erőszak és a váltságdíj reményében elkövetett túszejtés. Az emberrablók kedvelt célpontjává váltak az észak-nigériai iskolák tanulói. A bűncselekményeket eredetileg az Iszlám Államnak hűséget fogadó dzsihádista Boko Haram terrorszervezet tagjai követték el, akik az elhurcolt lányokat házasságra, más túszokat pedig robbantásos merényletekre kényszerítették. Később azonban a gyermekrablásokat több "hétköznapi" bűnbanda is folytatta.

Idén már legkevesebb 20 támadás érte a nigériai iskolákat. Több mint 1400 diákot raboltak el, közülük tizenhatan életüket vesztették, kétszáz gyermeket pedig az UNICEF még mindig eltűntként tart nyilván. Az emberrablások közvetve azonban még ennél is többeknek zavarja meg az oktatását, mivel a családok félve engedték vissza gyermekeiket a bentlakásos iskolákba. A bizonytalanság miatt számos tanintézmény bezárt, a fővárosban pedig későbbre halasztották a tanévkezdést, miután a régió több iskolájában diákokat raboltak el - majd az elkövetők szokás szerint váltságdíjat kértek a gyerekekért. Ennek a következménye, hogy legkevesebb egymillió tanuló hiányzik a tanévet szeptemberben megkezdő több mint 37 millió diák mellől.

Az északnyugat-nigériai Zamfara államban, ahol leggyakrabban fordulnak elő az emberrablások, a hónap elején hurcoltak el 73 gyermeket egy állami iskolából. A válság megfékezésére elrendelték a mobilszolgáltatás ideiglenes felfüggesztését és az internet leállítását, hogy a biztonsági szolgálat könnyebben kezelhesse a kihívást. Ez idő alatt ismét az írott levelek vették át a telefonok szerepét, a helyiek így próbálták felvenni a kapcsolatot rokonaikkal, hogy értesüljenek egymás egészségéről és biztonságáról. Zamfarában végül az összes fogvatartott tanulót kiszabadították. Az állam kormányzója azt nyilatkozta, hogy a bűnözők nem kaptak váltságdíjat. A katonaság razziákat szervez, hogy megfékezze az emberrablókat, akiket a helyiek csak banditáknak hívnak.

Egy másik északnyugat-nigériai államban, Kandunában múlt heten szabadon engedtek 10 diákot, akiket két hónappal ezelőtt raboltak el egy baptista iskolából. Az intézmény igazgatójának elmondása szerint tíz 10 gyerekből nyolcért váltságdíjat fizettek a családjaik, ketten pedig megbetegedtek, ezért engedték őket el. Az igazgató szerint azonban, további 21 diákot tartanak fogva a túszejtők.