előválasztás;

- Feszültebb hangulatot hozott a második miniszterelnök-jelölti vita

Sokmindenben volt egyetértés, de a hangulat feszültebbé vált, amikor a pártok vitatható hátterű jelöltjei kerültek szóba.

Szakpolitikai kérdésekben, mint például a járvány elleni védekezés és szimbolikus ügyekben (a kormányfői hivatal kiköltöztetése a Karmelita kolostorból) is jórészt egyetértettek az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek második tévévitájukon. A hangulat akkor lett feszültebb az RTL Klub stúdiójában, amikor az egyes pártok vitatható hátterű jelöltjei kerültek szóba. A DK-s Dobrev Klára, a Mindenki Magyarországa Mozgalom indulója, Márki-Zay Péter, az MSZP, Párbeszéd, LMP aspiránsa Karácsony Gergely, és a jobbikos Jakab Péter próbálta kerülni a konfrontációt, de a Momentum jelöltje, Fekete-Győr András egyszer csak nekiszegezte a kérdést a DK jelöltjének, hogy

„Klára ti kit támogattok Csongrád-Csanád 2-es választókerületben?”

Majd felidézte: a jobbikos Tóth Péter – aki mögé a DK is beállt – korábban egy Budapest Pride előtt azt írta, „a végsőkig harcolunk a liberális söpredék és a genetikai hulladék ellen”.

Dobrev erre úgy reagált, másnak is voltak vállalhatatlan mondatai a múltban, de hisz benne, hogy meg tudnak változni.

Márki-Zay Péter közbevetette, hogy a pártok két civil jelöltjüket kaszálták el „ok nélkül” az indulástól. Karácsony Gergely szerint minden indulónak vannak hibái, ez egy fájdalmas folyamat, de legalább most jön elő, nem akkor, amikor a Fidesszel kell küzdeni. A főpolgármester emlékeztette Fekete-Győr Andrást, hogy a XVI. kerületi momentumos induló devizakárosultak lakásán „nyerészkedett”. Ezután Ráczné Földi Judit székesfehérvári DK-s jelöltre tért rá, akiről a VálaszOnline derítette ki, hogy vélhetően nem mondott igazat korábbi offshore érdekeltségeiről.

Végül Karácsony bejelentette: miután a zuglói előválasztáson induló, független Hadházy Ákos kiderítette, hogy a szocialista Tóth Csaba komoly gazdasági érdekeltségeket titkolt el vagyonnyilatkozatában, nem szavazna az MSZP-s politikusra a XIV. kerületben.

Márki-Zay szerint már ezért a mondatért megérte az előválasztás, „hiszen ez az ellenzék megtisztulását hozza.” Dobrev Klára ugyanakkor úgy vélte: a szavazók bölcsességében kell bízni.

A moderátor Jakab Pétert szembesítette egy korábbi kijelentésével, miszerint „a cigányok igénytelen életet élnek”. A Jobbik elnöke azzal védekezett, hogy a Fidesz tartja ezen a szinten a telepen élő romákat. Márki-Zay Péter szeretné, ha a közös ellenzéki lista első 30 helyén legalább három romát delegálnak a pártok. Itt konszenzus alakult ki – Jakab Péter kivételével, aki „nem a kvóták híve”.

Az utolsó téma a bevándorlás volt. Jakab Péter szerint magyar kvótát kellene bevezetni a cégeknek. Fekete-Győr András úgy vélte, nem bevándorlási, hanem kivándorlási válság van, erre pedig jó példa Orbán Ráhel Spanyolországba költözése. Márki-Zay Péter és Dobrev Klára azt hangoztatta, hogy kiadnák a Magyarországra menekült bűnözőket, például a volt macedón kormányfőt, Nikola Gruevszkit.

Sok, későbbi Nobel-díjas is megkapta ezt az elismerést.