génszerkesztés;

Képünk illusztráció

- Szabadabb génszerkesztés szükséges

Brit szakemberek olyan tenyészeteket hoznának létre, amelyek jobban ellenállnak a betegségeknek, a hőségnek és a szárazságnak.

Az Egyesült Királyság vezető genetikusai, állatorvosai és állattenyésztői arra kérik a vezető politikusokat, hogy enyhítsenek a fölöslegesen szigorú génszerkesztési törvényeken. Erre azért van szükség, hogy olyan tenyészeteket hozzanak létre, amelyek jobban ellenállnak a betegségeknek, a hőségnek és a szárazságnak. A kormányzat a közeljövőben tervezi a növénytermesztésre vonatkozó génszerkesztési szabályok könnyítését, ugyanakkor a csoport, amely George Eustice környezetvédelmi miniszternek írt levelet, aggódik, hogy kevesebb figyelem övezi a technológiát, amivel új sertés-, marha és baromfitenyészeteket lehetne létrehozni. “Különösen azért fontos a génszerkesztésben rejlő hatalmas potenciál kihasználása, mert ahogy a globális felmelegedés erősödik, azért küzdünk, hogy meg tudjuk magunkat védeni az állatokból terjedő betegségek ellen” - mondta Bruce Whitelaw, az of Edinburgh-i Roslin Institute professzora. A Roslin Institute és a Londoni Imperial College tudósai azonosítottak egy gént, amely ellenállóvá tehet az influenza ellen. Azt gondolják, a génszerkesztéssel olyan állatállományokat hozhatnak létre, amelyek ellenállók a madár- és sertésinfluenzával szemben, csökkentik a tömeges betegségeket a farmokon és így kevesebb az esélye annak is, hogy a kórokozók átkerülhetnek az emberekre. Korábban az új növény- és állatfajták létrehozása azt jelentette, hogy teljes géneket vagy géncsoportokat ültettek át egy növény- vagy állatfajból egy másikba. Ezt nevezik génmódosításnak (GM, genetic modification), amit az EU törvényei szigorúan szabályoznak.

A legújabb génszerkesztési technológiák azonban már nem ilyen durva beavatkozások, lényegében nem hoznak létre komolyabb változásokat, mint amilyeneket az elmúlt évezredekben tenyésztéssel sikerült az embereknek. Az Európai Bírósága azonban 2018-ban ellentmondásosan úgy ítélte meg, hogy a génszerkesztés és a génmódosítás valójában azonosak. Nem csak a törvények szigorúak, a zöldek is ellenzik a génszerkesztést, mondván ennek révén még intenzívebb lesz a farmokon zajló állattenyésztés.

ÉrvekA génmódosítás során egy idegen faj génjét ültették be a célszervezetbe azért, hogy extra képességekkel ruházzák fel. A génszerkesztés segítségével ellenben a faj saját genetikai állományának (genomjának) irányított mutációja zajlik. Ezzel hamarabb jelennek meg előnyös módosulások, az előnytelen gének pedig kivághatók a DNS-ből. Így gyorsan rögzíthetők új, pozitív tulajdonságok az élőlényben, továbbá eltüntethetők a nem kívánt vonások, a nemesítés így soha nem látott sebességre válthat.

Újabb súlyos vádakkal találták szembe magukat a Facebook üzemeltetői, és az is kiderült, tudtak a visszásságokról.