tenisz;Magyar Tenisz Szövetség;

Szűcs Lajos és Richter Attila

- Megúszta a felszámolást az MTSZ

A reméltnél lassabban tudja rendezni a sorokat a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) új vezetése, amely tavaly év végéig le akarta zárni a zűrös múltat.

Fél év alatt szerette volna rendezni a sorokat a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) új vezetése Lázár János elnök irányításával. A 2020. július 27-én megválasztott MTSZ-elnök és az új elnökség 3,5 milliárd forint hiánnyal vette át a szervezetet, ám ez azóta növekedett, a különböző szerződések átvizsgálása során kiderült, már a 3,9 milliárd forintot is elérte az az összeg, amely az államtól érkezett és a felhasználásával nem tud elszámolni az előző vezetőség. A korábban pozícióban lévők közül eddig két volt főtitkárral, Richter Attilával és Juhász Gáborral szemben indított pert az MTSZ. Richter a korábbi elnök, a felelősségre vonást nagy valószínűséggel szintén nem elkerülő Szűcs Lajos elnök mellett dolgozott, Juhász Gábor pedig tavaly tavasszal vette át a főtitkári feladatok ellátását, amikor kiderült, hogy milliárdok hiányoznak a szövetség kasszájából és Richter távozott. Juhász tavaly év végéig volt főtitkára az MTSZ-nek, az ellene indított perre közleményben reagált, amelyben elismerte, hogy csődhelyzetben volt a szövetség Szűcs vezetése alatt az utolsó hónapokban. Ezt korábban még senki sem ismerte be.

Lapunk birtokába került az új vezetés tizenkilenc oldalas beszámolója az elmúlt több mint egy év munkájáról, ami a tagszervezetek számára készült. Ebből kiderül, hogy volt egy felszámolási per is az MTSZ-szel szemben, amit a Rádió M (tejes nevén Rádió M Reklám és Marketing Kft.) indított el. Az MTSZ 2019. július 31-én határozott idejű szerződést kötött a céggel 2020. május 31-ig, erre az időszakra vállalta a szövetség reklámtevékenység nyújtását, megjelenési lehetőségek biztosítását a Rádió M partnerei részére 130 millió forint plusz ÁFÁ-ért, ezen kívül ötmillió forint értékben szolgáltatási szerződést is aláírtak a felek. A Rádió M 40 millió forintot előlegként kifizetett, majd 2020. februárban az MTSZ szerződésszegésére hivatkozva elállt az együttműködés folytatásától és visszakövetelte a kifizetett összeget, amit az MTSZ nem adott vissza. A Rádió M 2020 novemberében felszámolási eljárást kezdeményezett az MTSZ ellen, ennek jogszerűségét a szövetség vitatta, ám végül kifizette az összeget, hogy elkerülje a felszámolást.

Az elnökség a reklám területén jártas szakemberekkel folytatott konzultációk után arra a megállapításra jutott, hogy a szerződés jelentősen túlárazott, a munka piaci ára, amire a szerződést kötöttek, legfeljebb 5-10 millió forint lehet.

Viszont a dokumentumok szerint a Rádió M-től érkezett 40 millió forint nem található az MTSZ könyvelésében, ezért a szervezet ismeretlen tettes ellen tett feljelentést csalás, sikkasztás és hűtlen kezelés gyanúja miatt.

Az MTSZ előző vezetése csak az A-Z Produkció két cégével szemben ismerte el közjegyzői okiratban a tartozásokat, melyek összege meghaladta a félmilliárd forintot.

Az MTSZ új vezetése eddig összesen 2 milliárd forintot fizetett ki az elmúlt egy évben a konszolidáció jegyében. Az elnökség úgy döntött, az 5 millió forint alatti tartozásokat rendezze az MTSZ, ez megtörtént a beszállítók, partnerek felé. Az ennél nagyobb összegű tartozásokról mindenkivel külön-külön egyeztetett a szövetség, így sikerült 343 millió forinttal csökkenteni a követelések összegét.

Az elnökség idén szeretne még egy közgyűlést kiírni, ahol a vezetőség bizalmi szavazást kér, ha a küldöttek az elnököt és az irányító testület tagjait is megerősítik pozíciójukban, akkor a szövetség reményei szerint elkezdődhet az érdemi szakmai munka. 

Munkatársaknak kellett volna elvégezniAz MTSZ 2016 óta állt szerződéses jogviszonyban az Open Time Kft-vel. Richter Attila főtitkár 2017. január 2-án egy évre keretszerződést kötött a céggel teniszversenyek teljes körű megszervezésére és lebonyolítására. A megállapodás elnökségi határozatba foglalt felhatalmazás és közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül született meg, ezek elengedhetetlenek lettek volna, mivel a költségeket állami forrásokból fedezték. Az MTSZ olyan feladatok ellátására is külön szerződést kötött, ami a szövetség alkalmazottainak a feladata lett volna, a kft. tulajdonosa is fizetett vezető alkalmazottja volt a szövetségnek. A kifizetett összegeknél előfordult, hogy olyan gazdasági társaságok részére állítottak ki számlákat, melyek érdemi munkát nem végeztek, képviselőik ott sem voltak a versenyeken. A közgyűlési anyag állítása szerint az Open Time nem, illetve nem a jogszabályban előírtak szerint igazolta a teljesítéseket, illetve számolt el a számára folyósított összegekkel, így az MTSZ sem tudta mindig megfelelően igazolni az Emmi felé az állami támogatások felhasználását, amiből anyagi kára keletkezett a szövetségnek. 

Fölösleges adminisztratív eszközökkel megfosztani Magyarországot a világbajnoki szerepléstől, a magyar futball harmincöt éve önmagától is elérte ezt.