közoktatás;Pedagógusok Szakszervezete;pedagógusbér;tanszabadság;

Képünk illusztráció.

- Megalázó helyzetbe hozzák a pedagógustársadalmat az érdekképviseleti elnök szerint

Totyik Tamás úgy véli: nincs igazi szabadsága a tanároknak, ugyanis jelenleg a tananyag körülbelül 10 százalékát tudják csak önállóan megválasztani.

Egyszer már ígértek 30 százalékos béremelést – azóta is keressük és nem találjuk. Ráadásul bérkérdésben egyeztetés utoljára egy évvel ezelőtt volt a minisztériummal, idáig mindig azt a választ kaptuk, hogy nem időszerű a béremelés kérdése, holott ők is érzékelik, nagyon komoly gond van a pedagógus álláshelyek betöltésével kapcsolatban, és nem lehet másképp rendezni ezt a helyzetet, csak a béremeléssel

- jelentette ki a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában.

Totyik Tamás azokra a kormányzati kijelentésekre reagált, melyek a pedagógusbérek kapcsán hangoztak el az utóbbi időkben. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt kedden, hogy a januári béremeléseknek érintenie kell a pedagógusok fizetését. Ezzel kapcsolatban az érdekvédelmi vezető kijelentette: a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azt követeli, hogy amit a kormány 2013-ban egyszer megadott és elvett, azt adja vissza. Hozzátette: Gulyás Gergely kijelentésével úgy van, mint a katonaságnál, hogy az a biztos, ami már megtörtént.   

Totyik Tamás jelezte: még ha ez a 20-30 százalékos mértékű béremelés megtörténne is, akkor is nagyjából annyit keresne egy egyetemet végzett tanár, mint az iskolából éppen kikerülő szakmunkás. Nyomatékosította: nem a munkás bérét sokallja, hanem a pedagógusok fizetését kevesli. Úgy látja: nincs igazán mozgástere a mai pedagógustársadalomnak, ez csak egy látszatszabadság, ugyanis jelenleg a tananyag körülbelül 10 százalékát tudják csak önállóan megválasztani. 

Annyira megalázó helyzetbe hozták a pedagógustársadalmat, hogy ez az állapot tarthatatlan, ezen változtatni kell. Ma ott tartunk, hogy egy gyermekét egyedül nevelő, tíz éve a pályán lévő tanítónő a létminimum alatt él, ez azt jelenti, hogy nettó 170 ezer forint alatti a keresete. Ezen sürgősen változtatni kell, mert öt százalék alatt van a 30 év alattiak száma, ami nagyon komoly működési problémát fog okozni. Ha ez a tendencia nem fog változni a fiatalok körében, akkor meg fog rogyni a közoktatás, nem lesz az a szakember, aki ezt meg fogja csinálni

- jelentette ki.

Totyik Tamás hozzátette: olyan terhelés alatt vannak a tanárok, hogy mire a nyugdíj korhatárt elérik, addigra teljesen tönkremennek, a fiatalok közül pedig kevesen választják ezt a pályát. Hét évvel ezelőtt 15 300 hallgatót vettek fel valamilyen pedagógusi egyetemi képzésre, és ebből csak 2 100-an maradtak a pályán - érzékeltette a helyzet súlyosságát.

„A kormány súlyos bűnt követett el azzal, hogy a kínaiak javaslata ellenére az idősebb korosztály egy részét a Sinopharmmal oltották át. Ha valóban ez a titkolózás oka, az súlyos politikai, erkölcsi és jogi kérdéseket is felvet”.