Szokatlan, hogy a közönség az előadás előtt birtokba vegye a színpadot, a Jurányi vasárnapi matinéján azonban pontosan ez történik: nézőtéri ücsörgés helyett a gyerekek a díszletben bújócskáznak és a játékteret jelképező szőnyegen hemperegnek a kezdésre várva. A fegyelmezettebbek a terem végében felállított asztalnál színezgetnek. Egy nagymama azt magyarázza az unokáinak, hogy előadás közben tilos enni. Egészen kicsi, pár éves gyerekek ismerkednek azzal, mit jelent a színház.
Hab a tortán! címmel, telt házzal fut a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház és a Pagony Kiadó közös előadás-sorozata, amelyben ismert színészpárok álmodnak színpadra egy általuk kiválasztott mesét. Boribon, a kismackó hatvan éve a legkisebbek kedvence, ezúttal Rezes Judit és Szabó Győző tolmácsolásában elevenednek meg kalandjai. „Újabban már csak szuperhősökről szólnak a mesék. Ezért mi szándékosan egy olyan könyvhöz nyúltunk vissza, ami egyszerű, de örök érvényű dolgokat jelenít meg, mint a szeretet és a barátság” – indokolja a témaválasztást Szabó Győző.
„Azt láttuk, hogy kevesebb a 2-5 éves korosztálynak szóló darab, ezért őket szerettük volna megcélozni” – egészíti ki Rezes Judit. Az eredetileg igen rövid, pár perces történetet az alkotók saját improvizációikkal dúsították fel, ebből született a könyv cselekményét követő, de azt játékosan továbbgondoló 45 perces előadás, amelyben először áll egy színpadon a Rezes–Szabó páros és nagyobbik fiuk, Szabó Mihály Simon. A tízéves Misi a zongorakíséret és a speciális hangeffektek szolgáltatása mellett a darab megírásában is közreműködött ötleteivel.
„Újhullámos maci leszek, egy zsivány Boribon!” – ígéri a bevezetőben Szabó Győző, aki klasszikus medvejelmez helyett mindössze egy barna dzsekivel és egy bőr svájci sapkával kerül karakterbe egy szempillantás alatt. Rezes Juditnak is elég egy kertésznadrág, hogy Annipannivá váljon, majd a különféle sapkáit cserélgetve bújjon a kutya, a sün, a béka és a nyúl szerepébe. A visszafogott kelléktár legütősebb darabja kétségkívül a sün tüskéinek megidézésére hivatott, biciklisisakra ragasztott színes szívószálerdő, de emlékezetes marad a vízpermetező flakon mint esőcsináló berendezés is. A jelmezekhez hasonlóan a díszletet is ötletes minimalizmus jellemzi: a háttérként szolgáló fekete falat a színészek a gyerekekkel közösen dekorálják ki színes krétával a történet éppen aktuális eseményeit megjelenítve.
Az interaktivitás az előadás egészét végigkíséri, a kicsik nemcsak nézői, hanem valóban részesei a darabnak, körbemasírozzák Boribonnal a termet és vele együtt éneklik a dalokat. A két színész folyamatos párbeszédben van a bölcsis-ovis korú közönséggel, kérdésekkel és feladatokkal tartják fenn könnyen elkalandozó figyelmüket. „A legkritikusabb korosztályt választottuk. A bemutató nekem olyan – egyébként fantasztikus – élmény volt, mintha lefutottam volna a félmaratont” – árulta el Szabó Győző.
Rezes Judit apró gesztusokkal karaktert és egyedi ízt ad az általa megformált állatoknak, Szabó Győző pedig láthatóan nagyon élvezi, hogy gyerekkori kedvence bőrébe bújhat és még arra is marad energiája, hogy egy-egy kiszólással, poénnal a felnőtt közönséget is szórakoztassa. Az előadás annyira magával ragadó, hogy egy ponton a színészek és a közönség meglepődve veszik észre, hogy egy aprócska kisfiú ki tudja, mióta a díszletben áll és menet közben az egész falat telerajzolta. Ő már tudja is, mi a nézői bevonódás.
Infó:
Hab a tortán! mesesorozat
Marék Veronika: Boribon és a 7 lufi
Szereplők: Rezes Judit, Szabó Győző
Zenei munkatárs: Szabó Mihály Simon
Pagony-Füge Produkció
Bemutató: szeptember 26.