Tíz nap áll Oroszország rendelkezésére, hogy választ adjon a bebörtönzött orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij tavalyi megmérgezése kapcsán felmerült, máig megválaszolatlan kérdésekre.
Kedden 45 ország, köztük az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia és Németország képviselői a Vegyifegyver–tilalmi Egyezmény 9. cikkelye alapján közös kérdéseket nyújtottak be a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) végrehajtó tanácsához. Az OPCW honlapján közzétett közös nyilatkozat szerint a 45 nyugati ország azt sürgeti, hogy Oroszország részletezze, milyen lépéseket tett Navalnij 2020. augusztus 20-i megmérgezése óta a területén bevetett vegyifegyvernek minősülő novicsok idegméreg használata miatt. Hangsúlyozzák, Oroszország mindeddig nem adott hiteles magyarázatot az incidensre és számos, a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményben részes állam sürgetése ellenére, nem fogadta még az OPCW szakértőit, annak ellenére, hogy 2020 októberében erre meghívást kaptak. „Lényeges, hogy Oroszország részletesen ismertesse a vegyifegyver területén történt bevetésének kivizsgálására tett lépéseit" - olvasható a közös nyilatkozatban.
Washington külön nyilatkozatban kiemelte: tekintettel arra, hogy Oroszország a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) részes állama, különös aggodalomra ad okot, hogy a mérgezésekkel kapcsolatban továbbra sem tanúsít átláthatóságot és együttműködést, nem folytat belső vizsgálatot az ügyben.
A kérdés most azért került napirendre, mert a 41 tagállamból álló OPCW Végrehajtó Tanácsa ezen a héten ül össze, napirendjén pedig a vegyi fegyverek felszámolása terén világszerte elért eredmények is szerepelnek.
Orosz részről egyelőre nem jelent meg hivatalos központi válasz, csupán az amerikai orosz nagykövetség reagált. A TASZSZ tudósítása szerint a nagykövetség „tudomásul vette az amerikai külügy újabb alaptalan vádját, amely az orosz hírszerző szervek állítólagos vegyifegyver-használatával kapcsolatos", de leszögezte, a 45 állam kérdéseinek átadása a CWC eljárásnak megfelelően történt. A washingtoni orosz külképviselet közleménye szerint "Az úgynevezett 'Navalnij-ügy' az első perctől kezdve kéz a kézben haladt a nyugati és a hozzá kapcsolódó orosz média által folytatott agresszív propagandakampánnyal, amelynek általános tézise a blogger 'megmérgezésének' alaptalan állításán alapul".