- írja a Reuters.
A beszámoló szerint az ország már régóta szenved az élelmiszerellátás bizonytalanságától. Megfigyelők szerint a a rossz gazdasági irányítás mellett a nemzetközi szankciók, a természeti katasztrófák és most a koronavírus-járvány is súlyosbítja a helyzetet. Emiatt már példátlan méretű határzárat is bevezetett a diktatúra. Utóbbi azonban olyan szintre vetette vissza a kereskedelmet, amely kétségessé teszi, hogy képes lesz-e a hatalom leküzdeni az élelmiszerhiányt. Egy ENSZ-jogász szerint enyhíteni kellene a nukleáris fegyverprogram miatt bevezetett szankciókon, hogy elkerülhető legyen a humanitárius válság. Ugyanakkor a gazdasági nehézségek ellenére Észak-Korea tovább folytatta nukleáris fegyver- és ballisztikusrakéta-arzenáljának fejlesztését.
Egyébként maga Kim Jong Un is "feszültnek" minősítette az élelmezés kérdését. Persze sok múlik azon, milyen lesz a termés az országban. Ugyanakkor aggasztó lehet, hogy amerikai műholdadatok szerint a terméshozam elmarad az átlagostól. "Bár még nem éhínséghez mérhető válságról van szó, ám súlyosbítják az országban az élelmezési bizonytalanságot az előző évi alacsony terméshozamok, valamint az északkeleti termőföldeket és a terményszállítási infrastruktúrát ért árvízkárok" - olvasható egy hétfőn közzétett jelentésben.
Ezen a héten egyébként már több jel is arra mutatott - hónapok óta először - hogy nemzetközi segélyek érkeztek az országba.