Európai Parlament;újságíró;perek;

Tiemo Wolken

- Indokolatlan perek ellen védenék az újságírókat

A EP két szakbizottsága által csütörtökön megszavazott állásfoglalás szerint egyre elterjedtebb, hogy állami vagy magánszervek polgári és büntetőjogi kereseteket indítanak azzal a szándékkal, hogy elrettentő hatást gyakoroljanak a független médiára és civil szférára.

Az egész unióra kiterjedő jogszabályokat vetne be az Európai Parlament az újságírók, nem kormányzati szervezetek és a civil társadalom elhallgattatására szolgáló indokolatlan perek ellen. A képviselő-testület két szakbizottsága által csütörtökön megszavazott állásfoglalás szerint egyre elterjedtebb, hogy állami vagy magánszervek polgári és büntetőjogi kereseteket indítanak azzal a szándékkal, hogy elrettentő hatást gyakoroljanak a független médiára és civil szférára. A pereskedés költséges, hosszadalmas és bonyolult, célja az alperes megfélemlítése, kifárasztása, erőforrásainak lekötése és elszívása.

Magyarországon az Átlátszó oknyomozó hírportálnak az ATV tulajdonosváltásáról 2020-ban készült cikke ellen indult ilyen jogi offenzíva, amikor a Hit Gyülekezete, valamint a tulajdonos Németh Sándor és lánya kezdeményezésére hat eljárás indult és nyolc bírósági ítélet született az ügyben. A pert az Átlátszó végül jogerősen megnyerte. Hasonló helyzet áldozata például a kormánykritikus lengyel Gazeta Wyborcza, amely ellen több állami szerv és tisztviselő rendszeresen indít pereket.

A parlamenti szakbizottságokban nagy többséggel elfogadott határozat szerint az úgynevezett közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek (angol rövidítése: SLAPP) különösen akkor aggasztóak, ha azokat közvetlenül vagy közvetve állami költségvetésből finanszírozzák. Márpedig gyakran ez a helyzet, hiszen az eljárásokat sokszor állami hatóságok vagy azok megbízottjai, például államilag finanszírozott médiumok, államilag finanszírozott nem kormányzati szervezetek vagy állami tulajdonú vállalatok kezdeményezik.

„A SLAPP perek veszélyesek a jogállamiságra, és súlyosan aláássák a véleménynyilvánításhoz, az információhoz és az egyesüléshez való alapvető jogokat”

– hangsúlyozta az állásfoglalás egyik szerzője, a német szocialista Tiemo Wölken. Szerinte a perek kimerítik a jogi zaklatás és az igazságszolgáltatási rendszerrel való visszaélés fogalmát, és egyre gyakrabban alkalmazzák olyan befolyásos személyek és szervezetek, akik megpróbálják elkerülni a nyilvános ellenőrzést.

A határozatban a képviselők hangsúlyozzák, hogy mihamarabb alkalmazni kell az EU költségvetési érdekeit a jogállam tiszteletben tartásával összekapcsoló jogszabályt. Az oknyomozó újságíróknak elismerés jár az uniós pénzeszközökkel való visszaélések leleplezéséért, és ezért nem lehetnek indokolatlan jogi eljárások célpontjai, teszik hozzá. Egyben sürgetik az Európai Bizottságot, hogy javasoljon uniós szintű jogszabályt a stratégiai perek ellen, és kezdeményezik egy EU alap létrehozását is a SLAPP-ok áldozatainak és családtagjaiknak támogatására.

Az ellenzéki politikus látványos jelét adta annak, hogy nem hiszi el a hallottakat.