Vasárnap este került nyilvánosságra a péntek délben tizenkét késszúrással meggyilkolt southendi képviselő családja által kiadott első közlemény. Sir David Amess özvegye, Julia, valamint négy lányuk és egy fiuk "teljesen összetörtnek" nevezték magukat a haláleset után. Egyelőre "megpróbálják megérteni, miért történt meg ez a tragédia. Senkinek nem szabadna ilyen körülmények között meghalnia. Senkinek." - írták. A gyászoló család szeretné, 'ha szerencsétlenségükből valami jó is kijönne, ezért békére, toleranciára, kedvességre és szeretetre" szólítottak fel.
A Scotland Yard terrorelhárító egységének péntekig van törvényes joga vádemelés nélkül őrizetben tartani a 25 éves gyanúsítottat, Ali Harbi Alit. A nyomozók több szálat is követnek, de munkájukat erősen befolyásolhatja, hogy a Telegraph információi szerint a brit titkosszolgálatok felhívták a kormány figyelmét terroristák egy új típusára. Az ún. "hálószobai radikálisok", valójában "magányos farkasok" a Covid-19 pandémia miatt elrendelt önelszigetelés hosszú hónapjai alatt a világhálón keresztül váltak fundamentalistákká. Egy korábbi barátja a The Sun bulvárlapnak elmondta, hogy Ali Harbi Ali az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezethez való csatlakozásra való felbújtás miatt bebörtönzött iszlám prédikátor, Anjem Choudary videófelvételeit tanulmányozta a karantén idején, "míg aztán egy ilyen ördögi bűncselekményt követett el".
A nyomozókkal állítólagosan együttműködő gyanúsított hírek szerint regisztráltatta magát Sir David Amess pénteki fogadóórájára, azaz ha működött volna a parlamenti képviselőknek nagyobb védelmet ígérő, most fontolgatott rendszer, Ali Harbi Ali, aki más képviselők meggyilkolására is készült, nem kerülhetett volna a southendi honatya közelébe. Az incidenst kiváltó motívumokról még csak találgatások láttak napvilágot. Tovább nyugtalanította a hangulatot Priti Patel belügyminiszter figyelmeztetése, mely szerint a parlamenti képviselők "állandó és borzalmas" támadásoknak vannak kitéve a világhálón, ezért komolyan foglalkoztatja a lehetőség, hogy a szociális csatornákon keresztül provokatív üzenetekkel ostromló trollokat megfosztja névtelenségüktől.
Szorítja az idő a faj- és nőgyűlölő attakoknak személyesen is kitett belügyminisztert és a rendőrséget, hiszen pénteken ismét fogadóórákra kerül sor és addig fokozni kell a képviselők biztonságát. Várhatóan magán biztonsági őrök, és nem felfegyverzett rendőrök vigyáznak majd testi épségükre. Sokan tettek panaszt azzal kapcsolatban, hogy óriási különbség van egyes rendőrfőkapitányságok hozzáállása között. Bizonyos testületek méretre szabott védelmet nyújtanak, az ország más részein a képviselők magukra hagyatva érzik magukat. Az elmúlt hétvégén valamennyien megtárgyalhatták a helyi rendőrséggel az ismert kockázatokat és egyéni biztonsági igényeiket. Liam Fox volt védelmi miniszter véleménye szerint vigyázni kell arra, hogy a rendőrséget csak a kellő mértékben vegyék igénybe és a szigetország "ne változzon át olyan demokráciává, melyben a képviselők elzárkóznak a választópolgárokkal való közvetlen találkozás elől".
Biztonsági szaktekintélyek nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy a nyomozás minden lehetséges szálra kiterjed. A The Times napilap részletesen kitér a katari kapcsolatra. Sir David Amesst különösen szoros szálak fűzték a közel-keleti emírséghez. Ő volt a parlament összpárti Katar Csoportjának az elnöke, 2018-ban, 2020-ban, sőt az elmúlt héten is járt a Perzsa-öbölbeli államban, ez év nyarán pedig a Katar által szponzorált goodwoodi lovasfesztivál vendége volt. Az emírség a jelenlegi szomáliai elnököt, Mohamed Abdullah Mohamedet támogatja, míg Ali Harbi Ali vagyonos és befolyásos családja a vele összetűzésbe került, korábban kétszer is miniszterelnökként szolgált Omar Sharmarkéhez áll közel. Sir David Amess katari befektetőkkel szerette volna fejleszteni a southendi kikötőt.
Hétfő délután a pártkonferenciák végeztével újrakezdődött a parlament ülésszaka, melynek első, rendkívüli ülése az egyik leghosszabban és leghűségesebben szolgáló képviselő, Sir David Amess emléke előtt tisztelgett, váltogatva a komor és a nosztalgikus hangnemet. Miután korábban többen is felvetették, hogy meg kellene valósítani az elhunyt képviselő szívügyét, vagyis városi státuszt adni a jelenleg kisvárosnak számító Southendnek. Boris Johnson brit kormányfő nyitó felszólalásában már be is jelentette: II. Erzsébet királynő áldását adta a település városi rangra emelésére.