E.ON;gázár;Németh Szilárd;rezsicsökkentés;

- Megszűnik az E.ON lakossági versenygázára

A német csoport most kivezeti a három éve még Németh Szilárd tiltakozását is kiváltó, háztartásokra szabott "piaci" tarifaajánlatát. A háttérben a tőzsdei drágulás állhat.

Az E.ON Energiamegoldások Kft. 2021. november 30-i határidővel megszünteti lakossági földgáz-versenypiaci szerződéseit - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. A földgáz-szolgáltatás folyamatos biztosítása érdekében az érintetteknek legkésőbb 2021. december 1-től új szerződést kell kötniük a helyi érdekeltségű úgynevezett egyetemes szolgáltatóval vagy (elvben) egy másik földgáz-kereskedővel. Ott, ahol ez nem történik meg, a területileg illetékes elosztó a földgázellátást szüneteltetheti vagy megszüntetheti és a fogyasztásmérőt is leszerelheti - hangsúlyozza a hivatal.

A közlés kevéssé utal az intézkedés horderejére, így az érintett ügyfelek számát is homályban hagyja. Az E.ON korábbi közléseiből ugyanakkor tudható, hogy hazai csoportjuk elmúlt évekre jellemző, mélyreható cégjogi átalakulásai után tavaly óta az E.ON Energiamegoldások Kft. képviseli teljes magyarországi áram- és gáznagykereskedelmi, valamint közvilágítási és innovációs tevékenységüket is. Vállalkozásoknak nyújtott, a hazai szabad piac negyedét képviselő energia-kiskereskedelmi tevékenységüket ugyanakkor az uniós versenyhatóság kötelezvénye nyomán tavaly - egyébként a Mészáros Lőrinc-féle Opus orra elől - a spanyol Audax Renewables happolta el. A társaság tavaly 165 milliárdos árbevételt ért el.

Érdeklődésünkre az E.ON-nál a hatósági közlést annyiban egészítették ki, hogy a lépés E.ON Gáz Plusz elnevezésű, lakossági versenypiaci földgázszolgáltatásuk kivezetését jelenti, illetve hogy a váltásig fenntartják a gázszolgáltatást.

A nagyobb fogyasztású háztartásokra szabott E.ON Gáz Plusz közel négy évvel ezelőtti piacra lépésekor a lakosság hatósági gázárához képest még 5 százalék árkedvezményt biztosítottak. A termék honlapján máig elérhető ígéretük szerint ráadásul díjuk változatlanságára két év biztosítékot adtak. Igaz, a tarifaváltozás jogát fenntartották, jelezve, hogy ilyen esetben a szerződés mindennemű hátrányos következmény nélkül felmondható. Ráadásul emlékezetes: 2018 elején a csomag még Németh Szilárdnál, a Fidesz korábbi rezsibiztosánál is kivágta a (rezsi)biztosítékot. A Fidesz-alelnök ugyanis azzal vádolta meg az E.ON-t, hogy az állami tarifánál alacsonyabb díjával "beleavatkozik" az akkor zajló választási kampányba. (Az E.ON érdemben nem reagált.)

Szakértők szerint az elmúlt hónapok nemzetközi piaci áremelkedései nyomán a cég aligha tudta tartani családi gázárkedvezményét. Így az idővel akár a - 2014 óta változatlan - hatósági tarifa fölé is nőhetett. Így az E.ON ügyfelei idővel visszatérhettek a helyi, egyetemes szolgáltató biztosította, állami gáztarifához. Az E.ON Energiamegoldások lakossági gáztermékének "kivezetése" így ma már alighanem csekély számú lakossági ügyfelet kényszerít szolgáltatóváltásra. A tőzsdei energiaárak megtöbbszörözése valamennyi szolgáltatót komoly kihívás elé állítja - fogalmazott megkeresésünkre a konkrét ügytől függetlenül Mezősi András, a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont munkatársa.

A hatóság ama kitétele, miszerint az ügyfelek a helyi, egyetemes szolgáltató helyett választhatnak más lakossági kereskedőt is, igencsak elméleti. A hazai, szabadáras földgáz-kiskereskedelmi piacon ugyanis a most megszűnő terméken kívül nem vált ismertté más lakossági ajánlat.

A múlt héten a szakképzettek bérét még csak 14 százalékkal emelte volna a kormány, most már nekik is 20 százalékot adna.