baleset;lőfegyver;Alec Baldwin;

Baleset, rossz tréfa vagy szándékos gyilkosság?

Alec Baldwin hollywoodi színész megölte Halyna Hutchins operatőrt, amikor elsütött egy kellékfegyvert legújabb filmjének forgatásán. A pisztoly azonban éles lőszerrel volt megtöltve.

Napok óta folynak a találgatások, hogyan történhetett a baleset a Rust (Rozsda) című westernfilm forgatásán múlt csütörtökön, amikor Alec Baldwin a világ egyik legismertebb színésze - egyébként a film producere, és mint ilyen valamilyen szinten felelős az ügyben - azt gondolván, vaktölténnyel töltött kellékfegyvert süt el, megölte az operatőrt, Halyna Hutchinst és megsebesítette a rendezőt, Joel Souzát, mert a pisztoly éles lőszerrel volt töltve. Annyi mára már kiderült, minimum vétkes hanyagság történt - egyelőre nem hivatalosan -, leginkább a segédrendezőt, Dave Hallst hibáztatják, akiről az egyik stábtag azt mondta, már 2019-ben egy tévésorozat forgatása során belső panasz tett ellene, mert lazán kezelte a pirotechnikai eszközökre és a fegyverekre vonatkozó szabályokat. Most az történt, hogy Halls, nem tudván mi van a pisztolyban ,,hideg” (vagyis nem éles lőszerrel töltött) felkiáltással adta oda a fegyvert Baldwinnak. Egyelőre még egyik, a balesetet tárgyaló cikkben sem olvasni arról, milyen típusú fegyverről van szó, és arról sem, ki, hogyan, mikor hibázhatott akkorát - vagy cselelkedhetett netán akaratlagosan úgy -, hogy bajt okozzon.

Az efféle balesetek - bár történt egy-kettő - nagyon ritkák. Miközben 1990 és 2016 között összesen 45 halálos baleset történt amerikai filmek forgatásán - az egyik éppen Budapesten esett meg a Szárnyas fejvadász második részének készítésekor 2016 augusztusában -, de az elmúlt évtizedekben mindössze kettő volt kapcsolható lőfegyverhez. Az egyik ,,híres" halálos lövés 1993-ban történt, amikor a Holló című film forgatásán Brandon Lee-t találta el egy valódi lövedék, mert a kellékesek ugyan részlegesen hatástalanították a lőszert, de a pisztolyt az elsütés után nem ellenőrizték, így a csőben maradt golyót utóbb a vaktöltény kilőtte. A másik eset, mely nem konkrétan filmezés közben történt, tehát nem vehető valódi filmes balesetnek, Jon-Erik Hexumhoz kapcsolódik, aki 1984-bent egy forgatás szünetében unatkozott és orosz rulettet játszott egy valódi kellékpiszollyal, amelyből kivette a vaktöltényeket, de egyet benne hagyott. Mivel a csövet a halántékához illesztette, olyan közelről az is végzetes agysérülést okozott számára.

,,Az ilyen eset, amilyen most történt, kivételesen ritka, különösen manapság, amikor rengeteg procedúra és szabály van érvényben. Kiképzés alkalmával a legfőbb, amit a színész lelkére kötök az, hogy jól vésse az eszébe - legyen szó szúró-vágó-, vagy lőfegyverről -, hogy potenciálisan megölhet vele valakit” - nyilatkozta az NPR-nak (amerikai közszolgálati rádió) Kevin Wiliams, a Los Angelesi Egyetem Színház, Film és Televízió Kar kellékosztályának főfelügyelője. ,,Hollywood az Iparközi Munkaügyi Biztonsági Tanács alapelveire hagyatkozik, amelyek az általuk kiadott biztonsági útmutatóban olvashatók. Bánj minden fegyverrel úgy, mintha töltve volna - mondja ebben a legfőbb iránymutatás, majd hozzáteszik, hogy forgatásra éles lőszert bevinni vagy ott használni nem lehet. Bár megjegyzendő, ezek csak ajánlások, nem törvények.

Jelen esetben az Új-Mexikói ügyészségnek - ahol a filmet forgatták - azt kell vizsgálnia, kinek a felelőssége lett volna megállapítani, hogy a fegyver vaktölténnyel vagy éles lőszerrel van-e töltve. Bárki, akinek a folyamatban szerepe volt, a nyomozás célpontja lehet. Baldwinnak abban nincs felelőssége, hogy nem állította le a próbát, hogy megnézze, valóban vaktöltény van-e fegyverben, az eddigi szokás és gyakorlat szerint a színészek rábízzák magukat a stáb tagjaira. A rendőrség bizonyára kihallgatja majd Hannah Gutierrezt a film ,,fegyvermesterét” és Dave Hallst is, aki odaadta a fegyvert Baldwinnak. A csütörtöki baleset előtt a stáb több tagja is kiszállt a produkcióból, mert nem érezte biztonságosnak a körülményeket, beleértve a fegyverekkel való bánásmódot is. A kérdés azonban továbbra is az, véletlenül vagy szándékosan került éles lőszer a kellékfegyverbe.

A forgatásokon használt számos kellékfegyver csak utánzat, ám vannak köztük valódi fegyverek is, amelyeket vaktölténnyel töltenek meg, így ugyanis életszerűbb és látványosabb a hatás. A vaktöltények annak ellenére, hogy nem tartalmaznak lövedéket, csak lőport, kis távolságon belül halálosak lehetnek. Éppen ezért a kellékfegyvereket használó forgatásokon az előírásoknak megfelelően fegyvermestereket alkalmaznak, akiknek feladata felügyelni a potenciálisan veszélyes eszközök biztonságos használatát. 

Egy névtelenséget kérő, a fegyverekhez jól értő forrásunk szerint, aki puskát, pisztolyt vesz a kezébe, az bizonyos mértékig a sorsra bízza magát, mert már nagyon kicsi tévedés is vezethet nagyon súlyos következményekhez. Elég egy kis fáradtság és már kész a tragédia. Ugyanakkor nem túl hihető, hogy valaki véletlenül vaktöltényt tesz egy pisztolyba vagy puskába éles lőszer helyett, ehhez vagy elképesztően tudatlannak kell lennie, vagy szándékosan kell csinálnia.

Magyarországon szigorúak a színházi-filmes szabályok. Héjj János, a Vígszínház főügyelője lapunknak elmondta, 1976 óta, amióta szakmában van, nem tud olyan balesetről, amit a színpadon fegyver okozott volna. Az ügyelőknél általában van pisztoly, ezt akkor használják, ha a szereplőé csütörtököt mond, ebben az esetben ők kivülről lőnek. A kellékeseknek fegyvertanfolyamot kell végezniük, a hatástalanított fegyvereket külön szekrényben kell őrizniük, amiket külső szakértők rendszeresen ellenőrznek. Természetesen vaktöltényt használnak, és ezt az ügyelők színpadra való kiadás előtt megvizsgálják.  

Brad Pitt és a TEKMint emlékezetes, 2011 októberében a Terrorelhárítási Központ (TEK) mintegy száz éles lőfegyvert – katonai sorozatlövőket, gépfegyvereket, géppuskákat, kézi lőfegyvereket és távcsöves puskákat – foglalt le a vecsési vámszabad területen. Ezt követően derült ki, hogy a fegyvereket Brad Pitt Magyarországon forgatott filmjéhez – World War Z – hozták be Nagy-Britanniából. A TEK lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés gyanúja miatt feljelentést tett, mondván, a magyar szabályok alapján éles lőfegyvereket nem, csak hatástalanítottakat lehetett volna behozni. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azonban elutasította azt, mivel a vámszabad területre beérkezett fegyvereket még az előtt lefoglalták, hogy azokat bárki átvette volna, így büntetőjogi felelősség nem állapítható meg. Mint utóbb kiderült megvolt minden engedély a fegyverek Magyarországra hozatalához, amit könnyen ellenőrizhettek volna a terrorelhárítók, ha bekérik a papírokat. 
Tízezrek követelik Amerikában, hogy tiltsák be a valódi fegyvereket a forgatásokonMár csaknem 25 ezren aláírták a valódi fegyverek forgatásokon való használatának betiltását követelő petíciót az Egyesült Államokban. A forgatásokon használt kellékfegyverek sokszor valódiak, csak vaktölténnyel vannak megtöltve. „Meg kell bizonyosodnunk arról, hogy még egyszer ilyen elkerülhető tragédia nem fog történni. Nincs mentség rá, hogy ilyesmi megtörténhessen a XXI. században. A valódi fegyvereknek nincs többé helyük a filmforgatásokon. Változásnak kell bekövetkeznie, mielőtt további tehetségeket vesztünk el” – áll a petícióban. A Rust forgatásán történt baleset után több amerikai filmes is jelezte, hogy ő nem használ a forgatásain igazi fegyvert, vagy ha jelenleg használ is, a jövőben nem fog. Pénteken az ABC rendőrségi sorozatának, a The Rookie-nak a készítői betiltották a valódi fegyvereket a szetben, ezután pedig Eric Kripke, az Amazon Prime The Boys című produkciójának showrunnere is jelezte, hogy a jövőben vizuális effektekkel fogják utólag rámontírozni a képre a fegyverek villanását. Az Easttowni rejtélyek rendezője, Craig Zobel kiemelte: nincs ok arra, hogy a továbbiakban akár csak vaktöltényekkel töltött fegyvereket használjanak a filmekben. „Ezeket egyszerűen teljesen száműzni kell. Ma már vannak számítógépek. Az Easttowni rejtélyek lövései mind digitálisak. Talán észrevehető ez rajtuk, de kit érdekel? Ez egy szükségtelen rizikó” – fogalmazott.