– Aki aggódik, az ne aggódjon, az üzletház ugyanaz marad, mint most, csak jobb kiadásban – nyugtatgatta a Tétényi úti üzletház eladása miatt tiltakozókat szeptember közepén Molnár Gyula, Újbuda 2010 előtti polgármestere, Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettessel és a kerület alpolgármesterével Bakai-Nagy Zitával közösen tartott sajtótájékoztatón. A győzködés nem sikerült valami fényesen: öt civil szervezet nyílt levélben kérte az értékesítési pályázat visszavonását.
A főváros vezetése mindenesetre eltökéltnek tűnik: Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Népszavának egyértelművé tette, nem vonják vissza a pályázatot, amelynek ajánlattételi határideje november 29., az ingatlaneladásból származó bevételre ugyanis nagy szüksége van Budapestnek. Újbuda önkormányzata a civilek nyílt levelére egyelőre nem válaszolt, lapunknak ugyanakkor azt írták, A pályázatok és a lakossági egyeztetés eredményei alapján Újbuda képviselő-testülete a végén dönthet úgy, hogy eláll a beruházás megvalósításától.
A járvány és a kormányzati megszorítások miatt őszre súlyos pénzügyi helyzetbe került fővárosi önkormányzat Újbuda vezetésével karöltve hirdette meg a több mint 40 éve épült, az elmúlt években erősen lepukkant, négy épületből álló, 12 ezer négyzetméteres Tétényi úti üzletházat és a mellette lévő, jelenleg gyorsétteremként működő 2000 négyzetméteres Etele úti ingatlant. A Bikás park metrómegálló melletti bevásárlóközpont kiáltási ára nettó 2 milliárd forint. Nagy az átmenő forgalom, de az itt élők is stabil vásárlóerőt jelentenek – kecsegteti a reménybeli befektetőket a pályázatot kiíró Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK).
Az üzletközpont jelenleg is működik, 70 bérleti szerződés és 42 használati szerződés van érvényben, a bérlők összesen évi nettó 159 millió forintot fizetnek a fővárosnak bérleti díj címén. Míg a Burger Kinget üzemeltető Fusion Befektetési Zrt. évi 14,2 milliót fizet az általuk felhúzott gyorsétterem alatti telek használatáért a XI. kerületnek. A bérlőket senki nem kereste meg eddig, holott van, aki már 20 éve bérli az általa használt helyiséget és több millió forintot fordított a felújítására. Éppen ezért ők is nyílt levelet írtak, amelyben azt kérik, hogy a tulajdonosok készítsenek számításokat a jelenlegi üzletház felújítására. „Ismerve a pályázat szövegét és a kifelé kommunikált információk közötti különbséget”, nem hiszik, hogy az eladás után „az új tulajdonosra bárki hatást tudna gyakorolni utólag”.
A civil tiltakozók sem látnak erre garanciát. A felhívás szerint az üzletház négy épülete teljes egészében elbontható és a helyére 9 szinten összesen csaknem 50 ezer négyzetméter építhető. Bár Gy. Németh Erzsébet a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy lakások és irodák nem épülhetnek, a kiírás szerint bármi felhúzható. A tiltakozók elismerik, hogy az üzletházra ráfér a felújítás, azt is elfogadják, hogy ehhez magántőke bevonására van szükség, de azt szeretnék, ha az értékesítési feltételek közé bekerülnének az épület kialakítására, illetve funkcióira vonatkozó korlátozások is, például az, hogy nem lehet magasabb a jelenleginél (maximum két szint), a benne elhelyezett funkcióknak pedig zömében a környékbelieket kell kiszolgálniuk. Bár kétlik, hogy a jelenlegik bérlők ki tudják majd fizetni az új bevásárlóközpont bérleti díját. Elfogadhatatlannak tartják, hogy újabb több száz lakás épüljön ide, mivel ez megoldhatatlan terhelést jelentene a kerületi oktatási és egészségügyi intézményeknek.
A tiltakozók arra is emlékeztetnek, hogy a jelenlegi polgármester, László Imre az „Újbuda megtelt” szlogennel kampányolt és nyert annak idején, de az ígéretekből semmit se tartott be. A korábbi projekteknél még hivatkozhatott arra, hogy meg volt kötve a keze az előző kerületvezetés döntései miatt, de a Tétényi úti üzletház kiárusításánál ezzel már nem takarózhat. (A kerületi civilek nagyon aktívak, a Feneketlen tó melletti lakóparképítést és az Ulászló utcai telekeladást is sikeresen megakasztották.)
„Újbuda Önkormányzata a korábbi területhasznosítási vagy átépítési pályázatokhoz hasonlatosan ebben az esetben is intenzív konzultációt folytat a terület környékén élő lakosokkal. Az átalakításra vonatkozó tervekről kikérik majd a lakosság véleményét. A társadalmi egyeztetés nem csak az új komplexum látványterveire, hanem a tervezett funkcióira is vonatkozik. Az Önkormányzat ezt kéri a terület 80 százalékát birtokló fővárosi önkormányzatától is” - válaszolta mindezekre a XI. kerületi önkormányzat a Népszavának. Mint írják: nem támogatják a maximális beépíthetőség kihasználását és ha az egyeztetési folyamat során nem jön létre kompromisszumos, minden érintett fél számára elfogadható javaslat, akkor Újbuda vezetése nem fogja támogatni a beruházást.