Néhány óra leforgása alatt teljesen magához ragadta a hatalmat a hadsereg Szudánban, ám a puccs komoly társadalmi ellenállásba ütközött. Ezrek tiltakoztak az államcsíny ellen, a szabadlábon maradt civil vezetők pedig polgári engedetlenségre buzdítottak. Kartúmon és más szudáni városokon ismét eluralkodott az a forradalmi hangulat, amely két éve megdöntötte Omar El-Basír három évtizeden keresztül fennálló diktatúráját és a demokratikus átmenet rögös útjára léptette a kelet-afrikai országot.
A tüntetők azért is tudtak gyorsan reagálni a fejleményekre, mert azok egyáltalán nem érték váratlanul őket: a kabinet civil tagjai már hetek óta arra figyelmeztettek, hogy a hadsereg puccsra, a 2019 augusztusban aláírt megállapodás felrúgására készül. Az egyezség egy ideiglenes civil-katonai egységkormányt hívott életre a szabad választások előkészítésére. A hatalommegosztás jegyében arra kötelezte volna Burhan tábornokot, hogy idén novemberben egy civilnek adja át a legfőbb kormányzati szerv, a Szuverén Tanács vezetését, ám ez neki láthatóan esze ágában sem volt.
A hadsereg szándékait egy múlt havi, kudarcba fulladt államcsíny-kísérlet leplezte le. Akkor Basírhoz lojális tisztek próbálták magukhoz ragadni a hatalmat. A biztonsági erők az ilyenkor elvárt módon cselekedtek: meghiúsították a zendülők tervét és őrizetbe vették vezetőiket. Meglehetősen alattomos módon azonban a szerintük rosszul kormányzó civileket hibáztatták a kialakult helyzetért és új kabinet felállítására szólítottak fel. A nyilatkozat a civil tisztségviselők tekintélyét volt hívatott aláásni, előkészítve a terepet a hatalomból való kitúrásukra.
Noha Burhan tábornok hétfői beszédében megígérte, hogy a korábbi terveknek megfelelően végrehajtják a demokratikus átmenetet, úgy tűnik, a szudáni társadalom jelentős része nem dől be ennek. Ezt bizonyítják a spontán kialakult tömegtüntetések is. A biztonsági erők viszont a jelek szerint a vérontástól sem riadnak vissza, hogy maguknál tartsák a hatalmat, hírügynökségi beszámolók alapján Kartúm hétfőn fegyverropogástól volt hangos.
Az ENSZ illetve az Egyesült Államok és számos más ország aggodalmát fejezte ki a szudáni események miatt, a civil tisztségviselők szabadon engedésére és az egységkormány visszaállítására szólított fel. A válság elhúzódását azonban csak az akadályozhatja meg, ha a nemzetközi közösség a közleményeken túl is képes egységesen és határozottan fellépni a demokratikus átmenet érdekében.