külföldi lapszemle;Szabad szemmel;

- Szabad szemmel: Orbán újabb személycserékbe kezdett, hogy bebetonozza hatalmát

Elemzők szerint a miniszterelnök jó 10 év óta most először nyomás alá került, miután az egyesült ellenzék közös jelöltet talált Márki-Zay Péter személyében.

Kurier

Újabb személycserékbe kezdett Orbán Viktor, hogy bebetonozza hatalmát, miután van esély rá, hogy veszítsen a választáson. Így most új vezetőt kap a mindenható médiahatóság. Kritikus sajtóorgánumok szerint Karas Mónika távozása mögött a jobboldali-nemzeti Orbán és a Fidesz törekvései állnak. Ily módon ugyanis lehetővé válik, hogy a következő 9 évben ismét olyasvalaki irányítsa az MNHH-t, aki igazán közel áll a kormányhoz.

Elemzők szerint Orbán jó 10 év óta most először nyomás alá került, miután az egyesült ellenzék közös jelöltet talált Márki-Zay Péter személyében. Közvélemény kutatások szerint a két oldal jelenleg egyformán népszerű. Így viszont Orbán megijedt, és a kinevezésekkel hosszú távra igyekszik megtartani a hatalmat és befolyást – mondják kritikus források.

A médiatanács Karas Mónika vezérletével jó pár olyan döntést hozott az eltelt időszakban, amely a Fidesznek kedvezett, pl. amikor megfosztotta az analóg hullámsávtól a Klubrádiót. Nem kizárt, hogy az eddigi elnök asszony másik állami megbízatást kap. A köztévé azt jelentette, hogy a Számvevőszék helyettes vezetője lesz, miután Domokos László mandátuma jövő júliusban lejár. Így lehet, hogy ő is „új kihívásokat” talál még a választás előtt, ezért áthelyezik. A média irányítását pedig hírek szerint Koltay András, a Közszolgálati Egyetem rektora veszi át, aki öt éve már az MNHH-nál is ténykedik.

Hungarian Free Press

Magyarország példátlan kampányban kezdett az Egyesült Államokban, hogy népszerűsítse Orbán idegengyűlölő, homofób, rasszista és antiszemita nézeteit az amerikai közönség körében. A szerző, Lázár György azt írja a tengerentúli magyarság 8 éve működő honlapján, hogy a magyar kormány teljesen elszigetelődött az USÁ-ban a Moszkva- és Peking-barát irányvonal miatt. Így nincs olyan aktív politikus, sem demokrata, sem republikánus, aki nyíltan besorolna mellé.

Ennélfogva Budapest most azzal próbálkozik, hogy kicsi, konzervatív csoportocskákon, szervezeteken, illetve magánembereken keresztül juttassa el üzenetét. Erre szolgált Orbán Balázs könyvbemutatója három napja a washingtoni Amerikai Katolikus Egyetemen. A jelenlegi magyar stratégiai gondolkodást összefoglaló kötet fő mondandója, hogy a Nyugat elvesztette vonzerejét a kelet-európaiak számára.

Az eseményen a partner az Amerikai Conservative portál volt, amelyet Rod Drehet hozott létre. A kommentátor nemrégiben három hónapon át Budapesten vendégeskedett, éppen az Orbán Balázs vezette Mathias Corvinus Collegium meghívására.

Az apró Magyarország hatalmas pénzeket költ Amerikában propagandára. A New York Times nemrégiben levezette, Orbán Viktor miként igyekszik lobbistákon keresztül szövetségeseket találni és cáfolni a bírálatokat. Hogy az új próbálkozás mennyire lesz sikeres, azt még nem tudni. Ám a politikus nemrégiben elvesztette egyik régi támogatóját, a magyar származású volt New York-i kormányzót, George Patakit.

Az ipari forradalom előttihez képest 1,5 Celsius-fokra korlátozzák az általános felmelegedést.