A szén-dioxid színtelen, kis koncentrációban szagtalan, a levegőnél nagyobb sűrűségű gáz. Viszonylag gyakori előfordulású a Földön, de a tiszta levegőnek csak mintegy 0,040 százalékát, vagyis egy százalékának a felét sem teszi ki. Ha azonban a belélegzett levegő a normál koncentráció többszörösét, néhány százaléknyit tartalmazna szén-dioxidból, akkor azt enyhén savanykásnak éreznénk, ráadásul meg is fulladhatnánk tőle.
A légköri szén-dioxid koncentráció 2013 májusában érte el a szimbolikus 0,040 százalékos értékeket, miután az emberiség az ipari forradalom kezdete óta egyre nagyobb mértékben juttatta ezt a gázt a légkörbe: a XVIII. század közepén a koncentrációja még csak 0,028 százalék volt. Ez a 0,012 százalékos emelkedés is ártalmas ránk nézve: ugyan még nem fulladunk meg tőle, még csak savanykásnak sem érezzük a belélegzett levegőt, csak éppen melegebb van egy kicsit a Földön.
Aminek megvannak a maga súlyos következményei, erről naponta olvashatunk a hírekben. Emelkedő tengerszint, nagy területen égő erdők, kiszáradó tavak, folyók, és így tovább. Sokakat ezek nagyon súlyosan érintenek, akár az életüket is ellehetetlenítik az új körülmények, de a többség még nyugtatgathatja magát: itt még csak egy kis kánikula volt, majd jön az eső, és lesz víz a tóban, új fák nőnek a leégettek helyén, még csak egy-két centivel magasabb a tenger, és hasonlók. A tudományos eredmények viszont azért a kicsi CO2 emelkedésért egyértelműen az emberiséget teszik felelőssé.
Emberiség? Személyesen az az ember felelős, aki szeretne több húst enni, vagy egyáltalán valamit enni a kivágott őserdő helyén termő haszonnövény terméséből? Aki szeretne naponta tiszta ruhát felvenni? Vagy az inkább a felelős, aki a kelleténél két számmal nagyobb SUV-ban - vagy mi is az a nagy böhönce autó - akar pöffeszkedni? A leggazdagabbak a legnagyobb szennyezők: a felső egy százalék felelős például a repülés okozta kibocsátás feléért - mondja egy a sok-sok jelentés közül.
Vasárnap az ünnepélyes megnyitóval elkezdődött a munka a globális COP26 klímakonferencián, ahol (vagy amivel kapcsolatban) mindenkinek jut majd szó a klímaaktivista Greta Thunbergtől kezdve a világ egyik legnagyobb hatalmú politikusáig, Joe Biden amerikai elnökig. A figyelemfelkeltést az aktivistáktól, a hatásos cselekvést a politikusoktól várjuk. Utóbbiak egyszerre érzik feladatuknak megfelelni a túlfogyasztó milliomosoknak, ugyanakkor a szerényebb anyagiakkal megáldott hétköznapi embereknek is, akik csak jól szeretnének lakni, szép ruhában járni-kelni. A kérdés, melyiküknek és hogyan mondják: fogd vissza magad, mert a csodaszer, a tiszta, olcsó, korlátlanul rendelkezésre álló és zéró CO2 kibocsátású energiaforrás egyelőre nem létezik.
Mondhatjuk akár sorsdöntőnek is a 26. globális klímakonferenciát, de mindenképpen fontos lesz a glasgow-i néhány nap: kiderülhet, lehet-e érdemben tenni a hat éve, Párizsban meghatározott klímacélok érdekében, vagy nemsokára akár savanyú is lehet a belélegzett levegőnk. Ha bírunk még lélegezni.