egyetem;koronavírus;maszkviselés;

- Hibridoktatás és maszk - szinte sehol nincs pardon

A háromnapos hétvége után a legtöbb egyetem kötelezően visszahozta a maszkviselést, van, ahol „arctakarás” hiányában az oktató kiküldheti a hallgatót az óráról és a vizsgáról.

  Idén az egyetemek sokféleképpen készültek a tanévre: többen visszazökkentek a normál kerékvágásba, az Eötvös Loránd Tudományegyetem viszont már az őszi félév előtt kihirdette a maszkhordást, a Budapesti Corvinus Egyetem pedig – szintén a „start” előtt – hibridoktatást rendelt el: a magyar nyelvű, 150 fősnél nagyobb előadásokat kellett online megtartani.

A folyamatosan romló járványügyi adatokra a főváros, illetve a kormány is óvintézkedésekkel reagált az utóbbi napokban, így az egyetemeken sem maradtak el a szigorítások.

November 2-tól már csak elvétve találkozni olyan felsőoktatási intézménnyel, ahol nem kötelező a maszkhasználat: a debreceni, a miskolci, a szegedi és a pécsi egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen, a kecskeméti Neumann János Egyetemen, a Kodolányi János Egyetem budapesti campusán, a Gál Ferenc Egyetemen, a Milton Friedman Egyetemen, a Nyíregyházi Egyetemen, a Dunaújvárosi Egyetemen, a Testnevelési Egyetemen, a Semmelweis Egyetemen, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is kötelező ez a védekezési forma, derül ki az Eduline cikkéből.

Az előírások nagyjából mindenhol azonosak: a tantermekben, előadótermekben és a közösségi terekben is el kell takarni az orrot és a szájat, egyedül az órát tartó oktatók, esetleg a témához hozzászóló vagy kiselőadást tartó hallgatók vehetik le a maszkot addig, amíg beszélnek.

Hogy melyik intézmény miképp torolja, ha valaki nem visel maszkot, azt nem sorolja fel a cikk, azt viszont megemlíti, hogy 

a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen nincs pardon: előadásról és vizsgáról egyaránt kiküldhetik a renitens hallgatót.
HibridoktatásA nagyobb csoportos órákat online tartják – ez az egyik megoldás. A másik, hogy felezik a létszámot, a hallgatók egyik része online, a másik fele az intézményben követi az aktuális kurzust, a következő héten pedig cserél a két csapat. Az említett Corvinuson kívül ezt a módszert alkalmazza a Zeneakadémia, valamint az ELTE Informatikai Kara is. 

Jelenleg 2839 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 312-en vannak lélegeztetőgépen.