Több mint háromezer brit állampolgár tett eleget a felkérésnek, hogy véleményt nyilvánítson a brit trónöröklés rendjének alakulásáról. Az október közepén készült kutatás szerint a megkérdezettek 41 százaléka gondolja, hogy Vilmos hercegnek kellene követnie Erzsébetet a trónon, míg 30 százalékuk nem kérdőjelezi meg a status quót, azaz Károly walesi herceg várható királyságát.
Az eredmény nem okozott meglepetést, hiszen Cambridge hercege már régóta a királyi család legnépszerűbb tagjai közé tartozik. A negyvenedik születésnapját 2022. június 21-én betöltő Vilmos az elmúlt években, mióta elhagyta a norfolki repülős mentőszolgálatot, egyre szorgalmasabb és közkedveltebb lett feleségével, Katalin hercegnével együtt. Vilmos és Katalin Károly walesi herceg és hitvese, Camilla, Cornwall hercegnéje társaságában igyekezett pótolni a királynőt, amikor a skóciai nagyvárosban a világ számos politikai vezetője jelenlétében útjára indították a klímavédelmi konferenciát.
A közelmúltban Vilmos herceg több környezetvédelmi rendezvényen is részt vett, legutóbb a Generation Earthshot elnevezésű eseményen Katalin társaságában. Egy háromgyermekes házaspártól elvárhatóan remekül megtalálták a hangot a meghívott iskolásokkal, akikkel a természet megóvására tett és tehető lépésekről beszélgettek. Minden, amit a cambridge-i hercegi pár tesz, spontánnak, őszintének tűnik, hozzájárulva az egyre növekvő népszerűséghez. Ezért akarja a Nagy-Britannia lakossága, hogy Vilmosnak ne kelljen akár évtizedeket várnia a trónra és ez az oka az egykori Kate Middleton 53 százalékos pozitív értékelésének, mely egyben a királyi család ötödik legkedveltebb tagjává teszi. A környezetvédelem különösen jó példa a közvélemény elfogultságára. Kevesen vitathatják, hogy Károly herceg jóval a téma "divatossá válása" előtt elmélyedt a természet, a klímaváltozás tematikájában és saját mindennapi életében, kis lépésekkel is igyekezett jó úton járni, mintaképpé válni. Bár Vilmos tudása minden bizonnyal elmarad édesapjáé mögött, azt jobban "el tudja adni", hatékonyabban tudja megszólítani az embereket, mint az általában félszegnek, merevnek látszó trónörökös.
A monarchia rajongóit nagy csalódás érte a hétvége előtt, amikor a Buckinham-palota bejelentette, hogy a királynő újabb két hetet tölt betegszabadságon. A legfrissebb hírek szerint kedden először látták nyilvánosan autóját vezetni Windsorban azóta, hogy múlt héten kórházban töltött egy éjszakát. II. Erzsébet egészsége mindennapos téma Nagy-Britanniában. Kivált azóta, hogy életében először sétabottal jelent meg a kamerák előtt, aztán meg egy éjszakára kórházba került – és lemondták a hivatalos programjait. A közvéleményt bizonyos mértékig zavarja, hogy a Buckingham-palota nem bocsátkozik részletekbe Erzsébet állapota felől. Az udvari sajtóiroda többször is hangsúlyozta, hogy a királynő "jó hangulatban van". Ezt Boris Johnson is megerősítette, aki szerdán három hét óta először vett részt a szokásos audiencián. A kormányfő szerint Erzsébetnek ,,semmi mást nem kell tennie, mint követni az orvosok utasításait és ami nagyon fontos, pihenni."
Ha Károly herceg valóban el akarná kerülni az uralkodás felelősségét - amire eddig semmilyen jel nem utal -, csak a parlamenten keresztül tehetné meg ezt a lépést. A szokásjog értelmében a walesi herceg automatikusan megörökli a trónt, amint II. Erzsébet távozik az élők sorából. Vilmos herceg csak akkor válhat királlyá, ha Károly lemond címéről, erről azonban törvényt kell hozni, mint történt 1936-ban a VIII. Eduárd esetében. Az öröklés rendjét a parlament szabályozza, az aktuális uralkodó nem változtathatja meg tetszésére. Alkotmányjogászok véleménye szerint Károly herceg nem azért várt és készült több mint hatvan évet a trónralépésre, hogy azután feladja a címét. Az is igaz viszont, hogy néhány évi uralkodás után idős emberként - ebben a hónapban tölti be 73. születésnapját - elfáradhat és önként megválna a nyűgnek bizonyuló kötelezettségtől. Ez lehet az a pillanat, amikor a parlamenthez fordul "segítségért".