ellenzék;előválasztás;

Az ellenzéki előválasztás után

Igencsak van miről beszélnünk, van miről gondolkodnunk az ellenzéki előválasztás után. Váratlan eredmények, meglepetések születtek mindkét fordulóban. Még a választók másik felének kormányhívő véleményformálói is láthatóan meghökkentek.

Bizony mi sem igen reméltünk ekkora részvételt, ilyen figyelmet, ekkora sikert. Hálás köszönet a kezdeményezőknek, a szervezőknek, az aktivisták tömegeinek és persze mindkét forduló szavazó tömegeinek.

Az eredmények kellő pontossággal persze még kevéssé értékelhetőek. Nem tudjuk, mit hoznak a - reméljük, nem kiszivárgó - ellenzéki tárgyalások, és a másik oldalon mit találnak ki a mi közpénzeinket is számolatlanul felhasználó kormánypropagandisták. Annyi biztos, komoly siker volt a résztvevők nagy száma, jó volt a szervezés, amely végül is sikerrel hárította a különböző online és offline ellenakciókat. Fontosak voltak a helyi ellenzéki jelöltek vitáit bemutató Partizán-műsorok, kifejezetten normálisak voltak az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek RTL Klub és ATV vitái. Az természetes, hogy az első forduló vitái mértéktartóak, kulturáltan óvatosak voltak, de azért egy közös ellenzéki program létrehozásához a hangsúlykülönbségek ellenére is jó lehetőséget mutattak.

E sorok írója az MSZP egyik alapító tagja. Az első fordulóban Karácsony Gergelyre, a második forduló második napján Dobrev Klárára szavaztam. Az első forduló előtt úgy láttam, a főpolgármestert tapasztalata, tudása, programja, egyénisége alkalmassá teszi, hogy jövő áprilisban eséllyel induljon a miniszterelnök-jelölti versenyben.

Pszichopedagógusi és szociológusi diplomáimat ugyan készséggel bárkinek megmutatom, mégis be kell vallanom, hogy az úgymond politikai életutam miatt igencsak csekélyke gyakorlati szakmai tapasztalatra hivatkozhatom. Mégis, nem mulaszthatom el, hogy néhány ilyesfajta megjegyzést tegyek. Most is, mint már annyiszor és bizony sokfelé a világon, a közvéleménykutatások nehéz helyzetekben nemigen képesek a gyorsan változó vélemények alakulásáról hiteles képet adni. Engem is eltaláltak egy telefonos kutatással, és sajnos a kérdéseik szerkezete, a kívánatos válaszok sugalmazása a Fidesz a mi pénzünkből finanszírozott propagandalevél-kérdőíveire emlékeztetett. Más kutatások esetében összehasonlíthatatlanul eltérőek az elemszámok, a reprezentativitás mutatói, sőt a jelöltek maguk is finanszíroztak kutatásokat. (Figyelmet érdemelt, még ha később beteljesült jóslatnak bizonyult is, hogy Márki-Zay Péter egy kutatás 2-300 fős részmintájából vonta le azt a következtetést, hogy neki van a legnagyobb esélye az előválasztás megnyerésére.)

Márki-Zay igen jelentős arányú előválasztási győzelme nemcsak meglepetést, hanem először megdöbbenést keltett a baloldali és a liberális elitek körében. Ugyanakkor elégedettséget, örömet a fiatalabb, a pártelitektől távoleső, a pártszövegek, vitatartalmak által kevéssé befolyásolt rétegekben. Ma már belátom, a kormány-, sőt a korszakváltás érdekében oly fontos szavazók jelentős többsége helyesen szavazott MZP-re, mert neki van esélye az ellenzéki pártok, civil mozgalmak élén bizonyítani. Személyisége a valószínűleg általa is sugározni kívánt kép alapján eléggé ellentmondásos: sokszor hatalomvágyó, önhitt, öntetszelgő magányos hősnek tűnik. Ugyanakkor felkészült, okos, kooperatív szemléletű, kitűnő politikai adottságokkal rendelkező személyiségnek bizonyul. Különösen fontos a többi jelöltnél sokkal hasznosabb kommunikációs képessége: jól érthető, rövid tő- vagy egyszerű összetett mondatokat használ, kerüli a többszörösen összetett, sokszor óvatoskodó, jogászkodó, vagy éppen germanizmusokkal teli mondatfolyondárokat.

A kampányok idején gyakran vitatható a szereplők megítélése, hiszen míg a kampányban elsősorban a kommunikációs készségek, a majdani győztesek esetében a stratégiai menedzsment színvonala lesz a döntő mérce. MZP képességei, készségei egyaránt sokat ígérőek. Nyilván a részletes programját, a stratégiai és taktikai elemeket az együttműködő pártok vezetőivel, majd frakcióival együtt kell meghatározni. Ma határozottan úgy látszik, hogy MZP is, szövetségesei is képesek lesznek a szükséges együttműködésre.

Előválasztási ellenfelei - ma már partnerei - is igazán jól szerepeltek. Dobrev Klára felkészültsége, tapasztalatai, nyitottsága, beszédkészsége, uniós elkötelezettsége igazán kiemelkedő. Néhol azonban - és itt sajnos bizonnyal nagyképű és egyoldalú leszek - a baloldali pártok híveihez, a sokszor magukra hagyott, nehezebben, kisebb településeken élő “nénikhez-bácsikhoz” szólva művinek tűnt. Mindazonáltal kiváló, nagyformátumú ember, a következő kormányzati elitnek nagy szüksége van rá.

Karácsony Gergely már többször elmondta: tudja, hogy visszalépési döntésével híveinek nagyon nehéz helyzetet teremtett. Nyilván gyakorlott közvéleménykutatóként jól és gyorsan átlátta a nehezen összehasonlítható, különböző megrendelők által finanszírozott kutatási eredményeket. Emellett azonban döntésében szerepet játszhatott alkotó, közéleti értelmiségi alkata-tapasztalata, amikor vélhetően kisebb a személyes, önmagát pozicionáló ambíció, mint a közelről gyakorolt, pozitív befolyásolás óhaja. Ezért azt hiszem, tapasztalt értelmiségiként és afféle botcsinálta nagypolitikusként döntött, egyedül, a támogató pártok vezetőinek bevonása nélkül. Persze az is fontos, hogy a demokratikus ellenzék választási győzelme esetén főpolgármesterként is lesz esélye, hogy megvalósítsa oly fontos ügyeket tartalmazó programját.

Barabás János írásának második részét a jövő héten közöljük.