UNESCO;újságírók;halál;

- Meghaltak, mert a munkájukat végezték

Tavaly 62 újságírót öltek meg csak azért, mert a foglalkozásukat végezte. Tízből kilenc esetben a gyilkosok büntetlenül maradnak.

2006 és 2020 között összesen több, mint 1200 újságírót fosztottak meg az életétől munkájuk miatt. Tavaly hatvankét újságírót öltek meg - áll az UNESCO napokban közzétett jelentésében. Mint írják, tízből kilenc esetben a gyilkosságok felelősei elkerülik a felelősségre vonást. António Guterres, az ENSZ főtitkára üzenetében megjegyezte, hogy ugyan sok újságíró vesztette életét háborús tudósítás közben, de az elmúlt években nőtt azoknak a száma konfliktusövezeteken kívül lettek áldozatok. „Sok országban pusztán a korrupcióról, az emberkereskedelemről, az emberi jogok megsértéséről vagy a környezetvédelmi kérdések kivizsgálásáról írt cikkek veszélybe sodorják az újságírók életét” – mondta az ENSZ-főtitkár. Guterres szerint az újságírókat emberrablás, kínzás és önkényes fogvatartás, zaklatás fenyegeti. Ez különösen igaz a digitális világban. ,,A koronavírus-járvány és a dezinformációs árnyékvilágjárvány bebizonyította, hogy a tényekhez és a tudományhoz való ragaszkodás szó szerint élet-halál kérdése. Amikor az információhoz való hozzáférés veszélybe kerül, az aggasztó üzenetet küld, amely aláássa a demokráciát és a jogállamiságot" - fogalmazott.

Az újságírónők különösen veszélyeztetettek. Az UNESCO legutóbbi tanulmánya szerint - amely a női újságírók elleni online támadások globális trendjeit vizsgálja - a megkérdezettek 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkájukkal összefüggésben megfenyegették, megfélemlítették, illetve sértegették őket az interneten. Abdulla Shahid, az ENSZ közgyűlés elnöke ezért videóüzenetben kérte a tagállamokat, hogy ismerjék el, az újságírónőket túl gyakran éri aránytalan fenyegetés. Szerinte az ilyen támadások nagy részét olyan nőgyűlölő elkövetők hajtják végre, akik az újságírást ezáltal veszélyes szakmává tennék a nők számára. Kollektív kötelességünk fellépni ez ellen. Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt annak érdekében, hogy az újságírás továbbra is biztonságos legyen a nők számára, és vessünk véget a nemi alapon végrehajtott zaklatásoknak, fenyegetéseknek – tette hozzá Abdulla Shahid.  

Hónapok óta éhségsztrájkol, a halál küszöbén áll a koronavírusról tudósító újságíróCsaládja szerint „közel áll a halálhoz” az a kínai újságírónő, akit börtönbe zártak amiatt, hogy a koronavírus-járványról írt. A 38 éves Zhang Zhan 2020 februárjában utazott Vuhanba, hogy beszámoljon a fejleményekről. Emiatt májusában őrizetbe vették, decemberben négy évre bebörtönözték. A kínai bíróság az újságírót „viták szítása és bajkeverés” miatt mondta ki vétkesnek. A jogsértések e tágan értelmezett kategóriája öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, és a kínai hatóságok gyakran alkalmazzák is a kormányétól eltérő véleménnyel rendelkező emberek elhallgattatására. További három civil újságíró holléte február óta ismeretlen. Zhang Zhan a bebörtönzése után éhségsztrájkba kezdett. A testvére október 30-án tett közzé egy bejegyzést a Twitteren amiben azt írta: nem biztos, hogy a nő túléli a telet. Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint a nőt a börtönben bizonyos időközönként kényszerítik arra, hogy egyen, ezért él még egyáltalán. Zhang mellett még legalább három másik újságírói azért ül börtönben Kínában, mert a koronavírus-járványról tudósított Vuhanból 2020 elején. Tavaly decemberben derült ki, hogy világszerte majdnem 400 újságírót vettek őrizetbe, köztük sokakat amiatt, hogy a járványról tudósítottak.  

Egy műszaki kiszolgáló helyiség égett.