Felmérések szerint nem oldja meg Portugália gondjait a január 30-ra kiírt előrehozott választás. Marcelo Rebelo de Sousa államfő, aki még az ország futballikonjánál, Cristiano Ronaldónál is valamivel népszerűbb, múlt héten jelentette be, hogy az újévben idő előtti voksolást rendeznek, miután két baloldali párt nem támogatta António Costa szocialista miniszterelnök vezette kisebbségi kormány költségvetési terveit.
A közvélemény-kutatások szerint bár a Costa vezette szocialista párt jelentősen vezet a közvélemény-kutatásokban, de az abszolút többségtől messze van. A 60 éves politikus tehát ismét a két kis baloldali párt szavazataira lenne utalva, azokéra, amelyek épp a kabinet bukását idézték elő a költségvetés elutasításával, ez azonban nem ígér túl stabil viszonyokat. Ezek a tömörülések 2015-ös hivatalba lépése óta támogatták a kabinetet, egészen mostanáig. Pontosabban most sem a kormánnyal volt bajuk, hanem a költségvetéssel, ugyanis több szociális kiadást követeltek, jelentősebben emelték volna például a minimálbért. Elviekben a büdzsé elutasítása miatt még nem kellett volna buknia a kormánynak, de hogy Rebelo de Sousa miniszterelnök nagyobb nyomás alá helyezze a két pártot, jelezte, ha a parlament nemet mond a költségvetésre, akkor kiírja az előrehozott voksolást, vagyis olyan megoldást találna, ami egyik pártnak se lett volna ínyére. Az elnök terve dugába dőlt, a nyomásgyakorlás ellenére a parlament elutasította a költségvetést, így Rebelo de Sousa, hogy szavát tartsa, ki is írta a választást.
Hogy az ügy még bonyolultabb legyen: az elnök a jobboldali Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusa ugyan, szemben a szocialista Costa miniszterelnökkel, de kettejük kapcsolata ettől függetlenül igen jó.
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint Costa szocialista pártja a közelgő új választásokon némileg javíthat előző eredményén, s elérheti a 38 százalékot. A konzervatív Szociáldemokrata Párt viszont tovább ronthat és e felmérés szerint 24 százalék körüli eredményre számíthat, bár más irodák jobb eredményt jövendölnek neki. A két kis baloldali pártnak számítania kell arra, hogy a szavazók megbüntetik őket „kukacoskodásukért”. Egyedül a szélsőjobboldali populista párt, a Chega profitálhat a válságból, és hét százalékra tehet szert.
Portugália számára egy ilyen választási eredmény nem lenne jó ómen. Costa szocialista pártjának ismét a balközépen lévő, ingatag többséget kell megcéloznia. A jobboldaltól nem számíthat voksokra. Vagyis nagyjából minden marad a régiben az új parlamentben is. Az új választás tehát csak meghosszabbítja Portugália válságát. Tovább késne a költségvetés elfogadása, ami azért nagy probléma, mert a büdzsé tervezete már tartalmazza a brüsszeli helyreállítási alap támogatásait is. Ha a tervre továbbra is nemet mondana a törvényhozás, az végzetes következményekkel járhat: költségvetés nélkül nem lesz uniós támogatás.
Portugáliának nagy szüksége van a brüsszeli helyreállítási alapból származó összegekre, állapítja meg a Die Presse. Az ország, amely nagymértékben függ az idegenforgalomtól, egyike azon uniós államoknak, amelyeket a legsúlyosabban érintett a járvány. A gazdasági teljesítmény 2020-ban 8,4 százalékkal esett vissza – a GDP-csökkenés uniós átlaga 5,9 százalék. A következő évekre Lisszabon 16,6 milliárd eurót kapott az európai újjáépítési alapból, amelyből 13,9 milliárd nem visszatérítendő támogatás. Az elutasított költségvetési tervezetben 2022-re 1 milliárd eurós állami beruházást terveztek az európai gazdaságélénkítési tervből.
A helyreállítási alap csúszása miatt az uniós támogatások fejében elfogadandó reformokat is csak jóval később tudja megszavazni a parlament. Módosítani kell például egy uniós jogszabályt, amelyet december közepéig kellene átültetni a gyakorlatba, ha az ország nem akar EU-s szankciókkal szembesülni, illetve mielőbb zöld utat kellene adni egy korrupcióellenes törvénynek.
A legnagyobb aggodalom Portugáliában azonban a hatalmas adósság miatt alakult ki. A 2020-as járványévben a rendkívüli kiadások és a késve befolyt adóbevételek miatt a teljes államadósság a bruttó hazai termék 135 százalékára emelkedett. Ezzel Portugália a harmadik legmagasabb adóssághányaddal rendelkező uniós ország Görögország és Olaszország után. Ez volt az egyik oka annak, hogy Costa miniszterelnök olyan költségvetést terjesztett elő, amely bizonyos szociális juttatásokat biztosított ugyan, ugyanakkor csökkenteni is kívánta a jelentős államháztartási hiányt. Egy kötéltánc, amely egyelőre kudarcot vallott. António Costa egyébként 2015 novembere óta Portugália miniszterelnöke. Szocialista pártja mintegy 36 százalékkal nyerte meg a 2019. októberi általános választásokat. Ezt követően Costa kisebbségi kormányt vezetett.