A települések életét közvetlenül érintő kormányzati döntések sorozata született az utóbbi időben az önkormányzatok véleményének meghallgatása nélkül. Ezért a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) a Jánoshidán tartott elnökségi ülésen született közös álláspontot viszi a Önkormányzatok Nemzeti Egyeztető Tanácsa (ÖNET) holnapi ülésére – jelentette be Gémesi György. A MÖSZ kezdeményezésére szervezett találkozó előtt azonban szeretnék széles körben megismertetni, hogy mi az olvasata az önkormányzatok szemüvegén át a minimálbérről szóló döntésnek, az iparűzési adó további elvételének és polgármesterek kötelező oltást elrendelő jogosítványának – indokolta a szövetség elnöke az elnökségi ülés szünetében tartott sajtótájékoztatót.
A házigazda Jánoshida vezetője, Eszes Béla arról beszélt, hogy üdvözlik ugyan a minimálbér bruttó 200 ezer forintra emelését, de lassan kezelhetetlen az önkormányzatok számára a dolgozóik kifizetése, mert az állam alig emelt valamit az utóbbi években a munkahelyek működtetésére szánt kereten, a központilag finanszírozott illetményalap pedig 2008 óta változatlan. A kistelepülési hivatalok munkatársai lokálpatrióták, ezért marad, aki marad, de a megemelt minimálbér kigazdálkodása szinte lehetetlen a magyar települések többségében - tette hozzá a MÖSZ társelnöke. Központi segítség nélkül a kisebb falvakból eltűnhetnek a hivatali alkalmazottak. Eszes Béla szólt a közmunkásokról is, mert szerinte lehetetlen megélni a 60 ezer forint alatti nettó közmunkásbérből, de ezen a kormány nem akar változtatni.
Azzal az önkormányzatok is egyetértenek, hogy a minimálbér megemelésével párhuzamosan a vállalkozások adóterheit is csökkenteni akarja a kormány, de elfogadhatatlannak tartják, hogy az állam a kieső adóbevételeket a településektől elvett pénzzel akarja kipótolni – folytatta a gondolatot Karácsony Gergely, aki szintén társelnöke a szövetségnek. Annak a megközelítésnek a hátrányait, hogy az elvett összegeket kompenzációnak nevezett központi újraelosztásban annak adják oda, akinek akarják, legjobban a főváros szenvedte meg a járvány kitörése óta, mert egy fillért sem kapott – emelte ki a főpolgármester. Most sokkal kevesebb pénzből kell ellátniuk ugyanannyi feladatot, mint korábban – tette hozzá, ezért az ÖNET holnapi ülésén tiltakozni fognak a Parragh László által felvetett iparűzési adóelvonás meghosszabbítása ellen.
A MÖSZ elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje a világon is egyedülinek nevezte, hogy az önkormányzatok egy fillér támogatást nem kaptak a kormánytól a járvány elleni védekezéshez. Hódmezővásárhely vezetője szerint gyáva lépés volt a felelősség elől menekülő Orbán-kormánytól, hogy a polgármesterekre hárította a kötelező oltás elrendelésének lehetőségét, miközben adatokat nem tesz hozzáférhetővé számukra a járvány állásáról. Márki-Zay Péter a sajtótájékoztatón azt ígérte, kormányra kerülésük esetén jövőre pártállástól függetlenül minden önkormányzattal partneri együttműködést alakítanak ki. A helyben elvégezhető feladatokra pedig elegendő központi forrást adnak – tette hozzá.