Lengyelország;menekültek;Fehéroroszország;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

- Katonai konfrontációtól tartanak Belarusz szomszédai

Az ENSZ BT is rendkívüli ülést tartott zárt ajtók mögött Észtország, Franciaország és Írország kérésére.

A Fehéroroszországgal határos országok attól tartanak, hogy az Európai Unió tagállamiba Fehéroroszországból betörni próbáló menekültek növekvő száma miatt kialakult válság katonai konfrontációvá fajulhat, olvasható a Reuters hírügynökség tudósításában. A Belarusz uniós határain, mindenekelőtt a lengyel-belarusz határon kialakult válsághelyzet miatt csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsa is rendkívüli ülést tartott zárt ajtók mögött Észtország, Franciaország és Írország kérésére.

 

Az aggodalmak nem csak az uniós országokban vannak jelen. Ukrajna, bár egyelőre csak az uniós határokat ostromolják a minszki rezsim által a helyszínre szállított menekültek, ugyancsak megerősítette határvédelmét, 8500 katonát, határőrt és rendőrt, valamint 15 helikoptert vezényelt a Fehéroroszországgal közös határára.

Az Európai Unió szerdán újabb szankciókat helyezett kilátásba Alekszandr Lukasenko rezsimje ellen, amiért a fehérorosz diktátor hónapok óta szervezi a migránsok szállítását a közel-keleti és észak-afrikai országokból, megtorlásul a Minszk ellen elrendelt nyugati büntetőintézkedésekért.

A lengyel-belarusz határon csütörtökön is változatlan volt a helyzet, több ezer menekült tartózkodott a határ fehérorosz oldalán arra készülve, hogy Lengyelországon keresztül az EU-ba juthassanak. A helyzetet bonyolítja, hogy a lengyel zéró tolerancia és az egyre hidegebb éjszakák miatt sok kisgyerekes család is a senki földjén rekedt, ahol már valóságos humanitárius tragédia zajlik. A megoldás egyelőre nem látszik. Esténként szervezett csoportok megpróbálják áttörni a lengyel határzárt, általában sikertelenül, a Gazeta Wyborcza lengyel napilap összesítése szerint az elmúlt hetekben legalább tíz halálos áldozata volt a határ térségében kialakult válságos helyzetnek. Az áldozatok közül heten a határ lengyelországi oldalán haltak meg.

A humanitárius válság miatt aggódnak a nemzetközi intézmények, Szijjártó Péter magyar külügyminiszter viszont Magyarország szolidaritásáról biztosította lengyel kollégáját, és köszönetet mondott neki, amiért a lengyel határőrök és rendőrök megvédik Lengyelországot, ezáltal az Európai Unió és a schengeni zóna külső határát. A magyar diplomácia vezetője a humanitárius válságról nem ejtett szót. 

A meglepetésszerűen megszületett amerikai-kínai közös nyilatkozat javítja a megállapodás esélyét.