sajtószabadság;Didier Reynders;Pegasus;

- EU-biztos: a magyar adatvédelmi hatóságnak kell kivizsgálnia a Pegasus használatát

Didier Reynders az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosa közölte, sok információjuk van azzal kapcsolatban, hogy sokan helytelenül használják a szoftvert.

„Elmagyaráztam Varga Juditnak és a hatóságoknak is, hogy aggodalmaink vannak a média szabadságával kapcsolatban“

- jelentette ki az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosa a Partizánnak adott interjújában. 

Didier Reynders szerdától péntekig tartózkodott Magyarországon, hogy a jogállamisági jelentéssel kapcsolatban párbeszédet folytasson a törvényhozás, a kormány, a bíróságok vagy éppen a civil szervezetek képviselőivel. 

Kifogásolta, hogy a Médiatanács tagjai ugyanabból a pártból kerülnek ki és nincsen olyan törvény, mely az állami hirdetéseket szabályozná a médiában. Márpedig ez nincsen meg, akkor az csökkenti a sajtó sokszínűségét. Az igazságügyi miniszterrel való megbeszélése kapcsán külön szóba hozta a Klubrádió elhallgattatását. Közölte, nem csak a médiapluralizmust szeretnék megvédeni, hanem magukat az újságírókat is, hogy tudjanak dolgozni.

Kapott kérdést a Pegasus-üggyel kapcsolatban is, amire jelezte, ezt a témát is felvetette Varga Juditnál. Elmondta, a magyar adatvédelmi hatóságot kérték fel arra, hogy végezze el az ezzel kapcsolatos vizsgálatot és ha ennek vége van, akkor akár európai szinten az összes adatvédelmi hatóságnak lépnie kell. Az uniós biztos hozzátette, 

már korábban megkapták a megerősítést, hogy a magyar kormány használta a Pegasus kémszoftvert.
FRISSÍTÉSCikkünk első verziójában a fenti mondat így hangzott: "a magyar kormány már azelőtt megerősítette az Európai Unió felé a Pegasus szoftver használatát, hogy azt Kósa Lajos elismerte a nyilvánosság előtt." Írásunk megjelenését követően az Igazságügyi Minisztérium levélben arról tájékoztatta lapunkat - Didier Reynders sajtóstábjával egyeztetve -, hogy "A Partizán adásában elhangzottakkal kapcsolatban a biztos kabinetje ma megerősítette, hogy Reynders biztos Kósa Lajos korábbi kijelentésére gondolt. A magyar kormány és a biztos között nem volt sem írásbeli, sem szóbeli kommunikáció ebben a kérdésben."

"Nagyon sok olyan információnk van, hogy az ilyen típusú megoldásokat helytelenül alkalmazzák és pontosan ezért kértük, hogy az adatvédelmi hatóság indítson vizsgálatot, melynek során ezt feltérképezik" - fogalmazott Didier Reynders.

Arató Gergely, a Demokratikus Koalíció (DK) frakcióvezető-helyettese szerint a nyolcvanezer forintos nyugdíjprémium csupán egy látszatintézkedés.