Nem sokat látni a nyilvánosság előtt a volt osztrák kancellárt, Sebastian Kurzot, amióta október 10-én lemondott miniszterelnöki pozíciójáról. Vagy ahogyan ő fogalmazta, a közjó érdekében átmenetileg félreállt. Szerinte csak addig, amíg nem tisztázza magát a gazdasági és korrupciós ügyészség (WKStA) vádjai alól. Hogy tehát hamisan tanúzott a parlamenti vizsgálóbizottságban, kulcsszereplője volt annak a tíz fős csapatnak, amely az ő felemelkedésén mesterkedett 2016-17-ben. Ennek során közpénzen Kurz népszerűségét igazoló közvéleménykutatási adatokat hamisíttattak, ezeket az Österreich nevű bulvárlapban éveken keresztül nyilvánosságra hozatták. A kancellár mindenről tudott, s tevékenyen részt vett saját „trónra emelésében”.
Sebastian Kurz helyére október 10-én, az ő kérésére, Alexander Schallenberg külügyminiszter került, aki a kezdeti sikertelen fellépését követően egyre nagyobb közmegelégedésre végzi kormányfői tevékenységét. Amióta az új kancellár a Hofburgban felesküdött tisztségére, elődje csak egyszer jelent meg a nyilvánosság előtt, október 14-én, amikor a parlamentben felesküdött néppárti frakcióvezetői pozíciójára. Kurz csak a kormány első emberének a tisztjéről mondott le, de maradt az előző években általa megújított néppárt (ÖVP) elnöke, s egyben parlamenti frakcióvezetője. Villámgyorsan kiköltözött a kancellária épületéből, ahol 2017 óta a nagy előd, Bruno Kreisky irodáját foglalta el. Átköltözött az ÖVP székházába. Az ügyészség által megvádolt bizalmi munkatársai közül a két legbefolyásosabb kommunikációs szakembere egyelőre bizonytalan idejű szabadságra távozott, legközelebbi mindenese, kabinetfőnöke, Bernhard Bonelli követte főnökét a pártközpontba, a többiek egyelőre megkapaszkodtak különböző pozíciókba.
Beavatottak szerint Kurz nem óhajt hosszabb ideig félreállni, elszántan a visszatértét készíti elő. Meggyőződése: büntetőjogilag vétlen, ezért is jelentette ki már a lemondását követő napokban, nem kíván élni képviselői immunitásával, szembenéz a vádakkal. A kezdeti hetykesége hamar alábbhagyott. A korrupciós ügyészség már október 18-án benyújtotta a Kurzzal szembeni kiadatási kérelmét, s a képviselők a héten meg is szavazzák a 35 éves politikus mentelmi jogának felfüggesztését. Kurz, mint hírlik, Manfred Ainedtner sztárügyvédet bízta meg a képviseletével, ő védte a korrupciós vádakkal szemben az egykori pénzügyminisztert, az első fokon nyolc évre ítélt Karl-Heinz Grassert is. Jogi szakértők úgy vélik, a kancellár tisztázása hosszú hónapokat, netán éveket fog igénybe venni, már csak a számos vizsgálati fórum okán is. Mindenképpen figyelemre méltó, hogy Schallenberg kancellár nyilatkozataiban rendre állítja: 2024-ig be fogja tölteni hivatalát.
Kurz arra készül, kihasználva korábbi példátlan országos népszerűségét, hogy végigjárja Ausztria tartományait, s mindenütt tárgyal az ÖVP helyi vezetőivel. Egyelőre azonban tervei nem a kívánt mederben haladnak, három nyugat-ausztriai tartomány vezetői jelezték, csak videókonferencián tudnak egy-egy órát beszélni az exkancellárral, fogadására az új évben élőben már nem lesz idejük. A helyzet a következő napokban a kampánykörút szempontjából várhatóan tovább romlik, a Covid negyedik hulláma mind hevesebben tombol az országban, az oltással nem rendelkezőket már lezárással sújtják, a kijárási tilalom akár szélesebb körben is elterjedhet. Hírek szerint a legújabb Covid-intézkedések Kurz keze nyomát viselik, aktívan avatkozott be a háttérből. Állítólag ő tiltotta meg pártja minisztereinek a zöldek által szorgalmazott, minden lakosra kiterjedő kijárási tilalmat este 10 óra után.
Kurz és barátnője, Susanne Thier november második, december első felében babát várnak, a kancellár szeptemberben még úgy nyilatkozott, nem veszi igénybe az egy hónapos apai gyerekszabadságot. A bulvársajtó szerint november első hetében a pártelnök-frakcióvezető két ízben is külföldre utazott, kísérők nélkül, egyszer Dublinba, egyszer pedig Washingtonba. „Talán állás keres?“ - találgat a sajtó, Kurz csak annyit közölt, hogy magánutakon járt.