India;mezőgazdaság;gazdatüntetés;

- Nagy győzelem a kisgazdáknak Indiában

Ünnepelhettek tegnap a több mint egy éve tüntető indiai földművesek, miután Narendra Modi miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy visszavonják a tavaly elfogadott, vitatott mezőgazdasági törvényeket.

A tévébeszédben tett bejelentés a jogszabály támogatóit és bírálóit egyaránt váratlanul érte, elvégre a kormány eddig makacsul kitartott az agrárpiacot liberalizáló reformok mellett. Modira és a mögötte álló hindu nacionalista Indiai Néppártra (BJP) egyébként sem jellemző, hogy a társadalmi ellenállás láttán meghátráljanak. A miniszterelnök most mégis ezt tette, ám távolról sem azért, mert meggyőzték volna őt az óriásvállalatok befolyásszerzésétől tartó gazdák érvei.

Modi még tegnap is azt hangoztatta, hogy a kifogásolt törvények voltaképpen a kisgazdák érdekeit szolgálnák, mindössze azért kért bocsánatot az indiaiaktól, mert nem sikerült meggyőzni az érintetteket az intézkedések helyességéről. “Bizonyára volt valami hiányosság erőfeszítéseinkben, ezért nem tudtuk egyes gazdáknak elmagyarázni az igazságot” - fogalmazott a kormányfő. Az ellenzékkel szemben harcias belügyminiszter, Amit Sah a Twitteren magasztalta főnökét, aki szerinte megmutatta, hogy szívén viseli minden egyes indiai jólétét és bebizonyította, hogy egy “figyelemre méltó államférfi”.

Valójában azonban egyértelmű, hogy csak színtiszta politikai számítás áll Modi döntése mögött: jövőre lesznek a tartományi választások India legnépesebb államában, Uttar Pradeshben, illetve a többségében szikh vallásúak lakta Pandzsábban, melyek a gazdatüntetések központjai. A BJP esetleges leszereplése ezeken a megmérettetéseken érzékeny csapást jelentene a pártnak.

Különösen Pandzsábban áll rosszul Modiék szénája: az agrárreformok miatt a népszerűbb helyi partnerpártjuk tavaly felbontotta a szövetséget velük, a szikhek pedig látványosan elfordultak a néppárttól, miután annak politikusai lealacsonyító megjegyzéseket tettek a tüntető szikh gazdákra. A vallási közösség tagjait azóta próbálja kiengesztelni a kormány, ennek tudható be az is, hogy Modi éppen egy számukra fontos ünnepen jelentette be a törvények visszavonását.

Igen rossz hír lenne a magyar diplomácia számára, ha a kalózpárti Jan Lipavskyt neveznék ki leendő cseh külügyminiszternek.