Ha nem érne véget hamarosan a jelenlegi, Angela Merkel által fémjelzett kormány mandátuma, azt is mondhatnánk, hogy meg vannak számlálva Jens Spahn ügyvezető egészségügyi miniszter napjai. Jóllehet a leköszönő kancellár sosem volt a minisztercserék nagy híve, hét év telt el, míg a szövetségi kormán fejeként elszánta magát az első minisztercserére (a sors fintora, hogy a balszerencsés épp a CDU egyik jelenlegi pártelnökjelöltje, Norbert Röttgen), de a mostani ügy alighanem nála is nagyon kiverte a biztosítékot.
Spahn még pénteken úgy foglalt állást, hogy az év végéig racionalizálni kell a BioNTech/Pfizer vakcináit, azaz visszafogják ezen oltások kiadását, mert – ahogy akkor érvelt, először a készleten lévő Modernákat kellene felhasználni, hiszen az oltóanyagok szavatossága egy idő után lejár.
Csakhogy amint a Bild bulvárlap megtudta, Spahn egyszerűen kevés BioNTech/Pfizer vakcinát rendelt, ráadásul Németország nagyvonalúan 10,21 millió dózist ajándékozott el az oltóanyagból más államoknak. Lars Klingbeil, a leendő kormánypárt, a szociáldemokraták főtitkára (és következő társelnöke) úgy fogalmazott, a helyes stratégia az lenne, hogy mind a német lakosságnak, mind a szegényebb külföldi országoknak elegendő mennyiség jusson.
Spahnnak a BioNTech-oltóanyag racionalizálására vonatkozó intelme rendkívül negatív visszhangra talált szakértői körökben. Rámutatnak ugyanis, az embereket elbizonytalanítja az, ha azt sugallják nekik, nincs kellő mennyiségű oltóanyag, ez pedig lelassíthatja az oltások ütemét, ráadásul mindezt éppen akkor, amikor éppen fel kellene gyorsítani az oltásokat az egyre növekvő fertőzésszámok miatt. A koronavírus negyedik hulláma ugyanis Németországot sem kíméli. Bár lakosságarányosan messze nem akkora a halálos áldozatok száma, mint hazánkban, hiszen naponta 60-160 közötti, az újonnan regisztrált megbetegedések száma 50 ezer körüli.
Spahnt még a CDU bajor testvérpártja, a CSU részéről is heves támadások érték. „Teljesen elfogadhatatlan a kijelentés, és lerombolja azt az emberek bizalmát” – jelentette ki Klaus Holetschek, bajor egészségügyi miniszter. A leendő kormánypárt, a Zöldek baden-württembergi szociális-ügyi tárcavezetője, Manfred Lucha egyenesen „végzetes jelzésről” tett említést, hiszen éppen arra a vakcinára írnak elő maximális rendelési mennyiséget, amelyben „az emberek jelenleg a leginkább bíznak”. Mecklenburg-Elő-Pomeránia miniszterelnöke, a szociáldemokrata Manuela Schwesig pedig azt követelte, hogy pártja, az SPD „azonnal” vonja vissza a bejelentett limitet. Ahogy fogalmazott, Spahn minisztériuma akadályozza az oltások menetét.
Számos orvosszövetség is tiltakozott. Az alsó-szászországi orvosszövetség „súlyosan elhibázott döntésről” beszélt, amelynek felülvizsgálatát követelte. A szervezet „az oltási kampány szabotálását" emlegette.
Spahn ma sajtóértekezleten próbálta magyarázni a történteket, de nem volt igazán meggyőző. Annyit mondott, hogy az év végéig biztosan elég, 50 millió dózis maradt.