közmédia;Dobos Menyhért;

2021-11-23 18:59:08

A közmédia vezérigazgatója szerint csupán egy alkalommal gyakorolt rájuk nyomást a politika, ami a demokrácia szégyene volt

A közmédia vezetői az ENSZ szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának védelmével foglalkozó különleges jelentéstevőjét világosították fel a közmédia független működéséről.

Komoly kontrollmechanizmus működik a közmédiában – jelentette ki Dobos Menyhért, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója az M1 csatornájának egyik kedd délelőtti műsorában. Dobost azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Irene Khan, az ENSZ szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának védelmével foglalkozó különleges jelentéstevője a magyar közmédia vezérigazgatóival, Dobossal valamint Papp Dániellel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójával találkozott.  

A vezérigazgató örült a megbeszélésnek, mivel így hiteles képet tudott adni a közmédia működéséről. Ennek során kifejtette, hogy a kontrollmechanizmust a törvényi szabályozás garantálja, hiszen a kuratóriumot a parlament választja ki paritásos alapon, így az ellenzéki képviselőknek is van beleszólásuk a döntésekbe. Ezen felül működik a tartalomért felelős, azt kontrolláló grémium is. Ez a Közszolgálati Testület, amely Dobosék szerint a társadalom minden szeletét lefedi, helyet kapnak benne a történelmi egyházak képviselői mellett a Magyar Olimpiai Bizottság vagy a Magyar Művészeti Akadémia delegáltjai is. Bárki kérheti a vezérigazgató felmentését, amennyiben elégedetlen a köztévé tartalmaival, azonban ilyenre még nem volt példa, állította Dobos.

Az ENSZ delegáltja arra is kíváncsi volt, miként készül a közmédia a választásokra. Erre mintegy megnyugtatásul Dobosék elmondták, hogy a hagyományoknak megfelelően létrehozzák a közmédia választási irodáját, aminek az elnökön kívül hat tagja lesz, közülük hármat a Duna Médiaszolgáltató, másik hármat az MTVA delegál. A testület javaslatokat fogalmaz meg, és a kódex irányelveit szem előtt tartva figyeli a hírműsorokat, valamint segíti a politikai reklámokat, kapcsolatot tart a választási irodával, a Nemzeti Választási Bizottsággal és a pártok sajtósaival – szavatolta Dobos Menyhért.

Büszkélkedett továbbá azzal is, hogy a fake news-sal teli világban náluk több forrásból erősítik meg a hírek hitelességét, valamint törekednek a kiegyensúlyozott tájékoztatásra is. Az egyetlen alakalom, amikor a politika nyomást gyakorolt rájuk, a 2018-as rabszolgatörvény megszavazása után történt, amikor ellenzéki politikusok a követeléseiket szerették volna beolvasni az állami tévében. Dobos szerint ez szégyen volt a magyar demokrácia történetében.

(A 24.hu nyomán)