beszállítók;műtétek;kórházi adósság;COVID-19;

2021-11-25 19:41:15

Csődbe viheti a beszállítókat, hogy a kórházak nem fizetik a számláikat

Tíz hónap alatt úgy nőtt közel negyvenmilliárd forinttal a tartozásállomány úgy, hogy az év nagy részében az intézmények szinte csak Covid-ellátást és halaszthatatlan műtéteket végeztek.

45 milliárd forint a magyarországi kórházak lejárt adósságállománya – derült ki három beszállítókat tömörítő szakmai szervezet - az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ), a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség sajtótájékoztatóján. Az elmúlt két hónap alatt csak a szegedi és pécsi egyetem 1-1 milliárddal növelte kifizetetlen számláit, az egyetemek tartozása pedig elérte a 13 milliárd forintot. Tíz hónap alatt úgy nőtt közel negyvenmilliárd forinttal a tartozásállomány, hogy az év nagy részében a fekvőbeteg- intézmények szinte csak Covid-ellátást és halaszthatatlan műtéteket végeztek. A kifizetések elmaradása a kisebb vállalkozásokat csődbe viheti, de már a nagyobb cégeknek is pénzügyi nehézségeket okoz. Hozzátették: mindez olyan időszakban történik, amikor a világjárvány miatt a kereskedelmi ellátási láncok a megszokottnál jóval sérülékenyebbek, a gyártási és logisztikai folyamatok jelentősen költségesebbek.

Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója szerint a kórházak tartozásainak rendezése kormányzati döntés kérdése, hiszen a szükséges költségvetési források rendelkezésre állnak. A rekordmértékű gazdasági növekedés következtében a magyar gazdaság már meghaladta a járvány előtti teljesítményét. A gyógyító-megelőző ellátások idei költségvetési kiadásai ugyanakkor időarányosan 77 milliárd forinttal elmaradnak az erre szánt keretösszegtől. Azaz - szerinte - pénzügyi akadálya nincs annak, hogy a kormány rendezze ezt az adósságot. Hozzátette azt is, hogy a probléma orvoslására a beszállítók az elmúlt időszakban számos alkalommal ígéretet kaptak. A jelenlegi kormányzati ciklusban is több kormányhatározat született a kórházak fizetőképességének helyreállítására, ám törlesztés eddig nem történt.

Szervezeteik nyáron az érintett szakminisztériumokhoz (EMMI-BM-PM), majd a Miniszterelnökséghez fordultak a lejárt kórházi tartozások rendezése érdekében. Ezek a megkeresések nem vezettek eredményre. A kórházi beszállítók most azt kérik, hogy az állam a saját intézményeinek tartozása kapcsán ugyanolyan következetességgel lépjen fel, mint a neki tartozókkal szemben.