A harmadik negyedévben 3056 milliárd forintot fordítottak a cégek és a költségvetés beruházásokra, ez 12,4 százalékkal magasabb a 2020 III. negyedév adatánál. Ha az I-III negyedévet nézzük, akkor a növekedés 8,5 százalékra rúg a KSH adata szerint. A III. negyedéves adat szerkezete nagyon kedvező, hisz a növekedés túlnyomó többségét feldolgozóiparban hajtották végre, ahol az éves növekedési index 24 százalék volt, de jelentős beruházásokat hajtott végre logisztikai cégek és az ingatanfejlesztők is. A kormányzati beruházások viszont 31 százalékkal csökkentek, annak ellenére, hogy továbbra is több száz milliárd forintot költ a kormány stadion-, sportcsarnok- és emeletráépítésekre.
A kiemelkedő 12,4 százalékos bővülés jelentős részben annak köszönhető, hogy a 2020 harmadik negyedéve mínuszos volt - mondta Németh Dávid . A múlt év azonos időszakában ugyanis a koronavírus-járvány miatt komoly mértékben, 11 százalékkal estek vissza a beruházások. A K&H Bank vezető elemzője szerint egyelőre kérdés, hogy a beruházások volumene hogyan alakul a jövőben, részben a járvány okozta bizonytalanság miatt. Az élénküléshez hozzájárulhat, hogy egyre feszesebb a munkaerőpiac, ezért a cégek beruházásokkal igyekeznek helyettesíteni a hiányzó munkaerőt. Fontos ugyanakkor, hogy az emelkedő kamatkörnyezet drágítja a beruházásokat, ami idővel fékezheti a tempót.
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője ara hívta fel a figyelmet, hogy beruházások értéke már bőven meghaladta a járvány előtt szintet, sőt, a 2019-ben elért csúcsot is. Ehhez leginkább a feldolgozóipar járult hozzá. A járvány negatív gazdasági hatásait – más intézkedések mellett – a kormány a vállalatok beruházásainak igen bőkezű, közvetlen támogatásával, - a jegybank és állami bankok közreműködésével - alacsony kamatozású hitelekkel és garanciaprogramokkal sikeresen ellensúlyozta, és ennek hatása már az idei évben határozottan jelentkezik. A feldolgozóipari beruházásokat a rekordszintű működő tőke beáramlás is támogatja. Érdemi felfutás várható az állami beruházások, valamint az uniós források által támogatott beruházások területén, az uniós helyreállítási alap (Next Generation EU) pedig soha nem látott többletforrást biztosít. Mindezek hatására idén 7 százalék feletti növekedést várunk a beruházások területén, bőven ellensúlyozva a tavalyi 3 százalékos visszaesést, így a beruházások idén bőven meghaladhatják a járvány előtti szintet – mondta Suppan Gergely.
Az elemző nem aggódik a folytatás miatt sem, mivel az feldolgozóiparon belül jelentős autóipari, pontosabban akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházások jelenleg is folynak: az SK Innivation Iváncsán 680 milliárd forintos, az LG Chem és a Toray közösen 267 milliárd forintos (Nyergesújfalu) beruházást jelentett be, a Samsung SDI 390 milliárd (Göd), az SK Innovation 239 milliárd (Komárom), a Toray 127 milliárd forint (Nyergesújfalu) értékű beruházásainak tavalyi bejelentései után. Jövőre indul a BMW 1 milliárd euró (360 milliárd forint) értékű gyárának beruházása. Az idén már eddig bejelentett közel 1780 milliárd forintnyi, valamint tavalyi és tavalyelőtti, rekord értékű, 5,7 milliárd eurónyi (1700 milliárd forint) új beruházással együtt folytatódhat a feldolgozóipar bővülése. A beruházások között mára meghatározóvá vált a távol-keleti, azon belül is elsősorban a dél-koreai tőke, emellett számottevő fejlesztést jelentettek be japán, kínai és indiai vállalatok is.