Omikronnak nevezte el és „aggodalomra okot adónak” minősítette az új, eddig Dél-Afrikában, Botswanában, Belgiumban, Hongkongban és Izraelben azonosított koronavírus törzset pénteken a WHO. Az Egészségügyi Világszervezet eddig csupán négy koronavírus variánst minősített így. A WHO szakembereinek azonban még hetekbe telhet az új mutáció tulajdonságainak feltérképezése, annak eldöntése, hogy az omikron fertőzőbb-e, mint a korábbi Covid-változatok, és hogy a rendelkezésre álló vakcinák hatásosak-e ellene.
- Egyelőre tényleges ismeretek nincsenek arról, hogy ez a variáns a deltához képest mennyire terjed gyorsabban, mennyiben okoz másfajta, esetleg súlyosabb tüneteket, illetve, hogy a jelenlegi oltások mennyire hatásosak ellene - mondta lapunknak Duda Ernő immunológus professzor.
A szakember szerint nagyon keveset lehet tudni még e mutánsról. Egy új vírusvariánssal kapcsolatban van három-négy olyan tényező, ami meghatározza, hogy mennyire kell félni tőle. Így például, hogy mennyire ragályos, mennyire okoz súlyos betegséget. A harmadik pedig az, hogy mennyi mutációt hordoz és ennek következtében mennyire várható, hogy a korábbi immunizációt áttörve az oltottakban is betegséget tud-e okozni. Ebből a négy faktorból, egyelőre annyit lehet tudni, hogy az előzetes becslések alapján jobban terjed a fiatalok között, mint a korábbi variánsok.
Most azt tudjuk, hogy Dél-Afrikában korábban napi kétszáz körül volt a frissen azonosított betegek a száma, ami most egy-két hét alatt megnőtt 2500-ra. Ezenfelül azt tudjuk, hogy már eljutott Hongkongba is. Emiatt a britek például lezárták a repülőtereket a dél-afrikai gépek elől. Egyelőre nem tudjuk, hogy súlyosabb betegséget okoz-e, és nem tudjuk azt, hogy a védetteket meg tudja-e fertőzni. Így arra a kérdésre, hogy mennyire kell ettől a mutánstól félni, csak hetek múlva lehet válaszolni – mondta a professzor.
BionTech: lehet, hogy módosítani kell a Pfizer vakcinátAz új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) Dél-Afrikában azonosított változata egyértelműen különbözik az eddigiektől, és szétterjedése akár azzal is járhat, hogy módosítani kell a Pfizer-BioNTech oltóanyagot - mondta a német BioNTech szóvivője pénteken.
"Megértjük a szakértők aggodalmát, és azonnal vizsgálatot indítottunk a B.1.1.529-es variánssal kapcsolatban" - mondta a SARS-CoV-2 okozta betegség (Covid-19) ellen az Európai Unióban elsőként engedélyezett védőoltást a Pfizer amerikai gyógyszeripari társasággal kifejlesztő biotechnológiai vállalat szóvivője az ARD német országos köztelevízió jelentése szerint.
A laboratóriumi vizsgálatok adatai legkésőbb két hét múlva várhatók. Ezekből az adatokból kiderül, hogy a B.1.1.529 "lehet-e menekülő (escape - az oltás révén termelődő ellenanyagok elől kitérő) variáns, amely szükségessé teszi a vakcinánk kiigazítását, ha nemzetközileg elterjed" - tette hozzá. A világhírű magyar kutató, Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, hírvivő RNS (mRNS) nevű technológiára épülő vakcinát hat héten belül lehet hozzáigazítani az új variánshoz. A módosított oltóanyag első tételeit 100 napon belül lehet szállítani.
Kisebb pánik vagy elővigyázatosságPéntek déltől az Egyesült Királyságban felfüggesztették a repülőgépek fogadását Dél-Afrikából, Botswanából, Namibiából, Zimbabwéből, Lesothóból és Eswatiniből.
Az indiai egészségügyi hatóságok figyelmeztették az államokat, hogy “szigorúan teszteljenek és végezzenek kontaktkövetést azok körében, akik Dél-Afrikából, Botswanából és Hongkongból érkeztek - utóbbi államba is két Dél-Afrikából beutazó vitte be az új vírust.
Szingapúr, az ország forgalmas utazási csomópont, szintén megtiltotta a nem helyi lakosoknak, hogy az említett országokból beutazzanak, hasonlóan döntött Japán is.
Belgiumban regisztrálták az új variánssal fertőzött első európai esetet. A miniszterelnök azonnali utazási korlátozás bevezetését rendelte el az említett országokból. Az érintett személy egy fiatal nő, aki nem volt beoltva, és akinél enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeztek tizenegy nappal azután, hogy Törökországon keresztül Egyiptomba utazott. Dél-Afrikában azonban nem járt, és a kontinens más, déli országaival sem volt kapcsolatban. Többek között Hollandia, Franciaország, Németország, Olaszország, Csehország, Izrael is azok között az országok között van már, amelyek az utazást tiltják.
Az Európai Bizottság elnöke,
Ursula von der Leyen a légiközlekedés leállítását javasolja a dél-afrikai régióból.
Washingtonban Anthony Fauci, az Egyesült Államok fertőző betegségekkel foglalkozó vezető tisztviselője azt mondta, hogy nem hoztak döntést az Egyesült Államok esetleges beutazási tilalmáról. Semmi sem utal arra, hogy a változat az Egyesült Államokban található, és nem világos, hogy rezisztens-e a jelenlegi vakcinákkal szemben - mondta a CNN-nek.