;

vakcina;AstraZeneca;omikron variáns;

- Az AstraZenecát kifejlesztő kutatócsoport vezetője bízik benne, hogy továbbra is védenek az oltóanyagok

Habár az omikronban több mint harminc módosulás van, ezeknek a helye nagyon hasonló a deltáéban találtakéhoz.

Bizakodó a vakcinákkal kapcsolatban Andrew Pollard, az oxfordi oltóanyag-fejlesztő csoport igazgatója - derült ki a Guardian cikkéből. Eszerint a szakember arra alapozza optimizmusát, hogy habár az omikronban több mint harminc módosulás van (ez kétszer annyi, mint amennyi a delta variánsban), ezeknek a helye nagyon hasonló a deltáéban találtakéhoz.

Az Oxford-AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagát kifejlesztő csapat élén álló Pollard a BBC Radio 4 Today c. műsorában beszélt erről, és azt mondta, hogy most úgy tippelné, a fentiek alapján lehet bízni abban, hogy a vakcinák továbbra is védenek. "Hiszen védelmet nyújtottak az eddigi variánsokkal szemben is. És egyébként is, egy olyan átoltottsággal bíró országban, mint az Egyesült Királyság, teljesen valószínűtlen, hogy újra berobbanjon egy olyan járványhullám, mint az első, második vagy harmadik volt" – közölte.

A kutatók még keveset tudnak a WHO által aggodalomra okot adó kategóriába sorolt omikron variánsról, amit ugyan vizsgálnak a Pfizer kutatói is, de még nekik is kell egy-két hét, mire kiderül, vakcinájuk kellő védelmet nyújt-e az új variánssal szemben. Ameddig ez kiderül, addig viszont a világ országai minden erejükkel próbálják megállítani a vírus terjedését. Ebből az okból már pénteken több ország, - köztük Franciaország, Hollandia és a komplett EU - lezárta reptereit a Dél-Afrikából érkező repülők elől, a beutazó állampolgáraikat pedig a legtöbben karanténra kötelezik. A legújabb variáns megjelent egyébként már Belgiumban, és találtak gyanús eseteket Csehországban, valamint Németországban is.

(A Telex nyomán)

A Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi mentőhelyére kedden este beszállított állat nagyon le volt gyengülve.