Kapoly;

Szúrja a faluvezetés szemét, hogy az egyik képviselő kényes ügyekben tesz bejelentést Kapolyon

Forrnak az indulatok egy somogyi faluban: a jegyzőt elítélték, mert nyilvánosságra hozta annak a képviselőnek a származását, aki kényes ügyekben tesz bejelentéseket.

A siófoki bíróság két évre próbára bocsátotta Hajas Endrét, a kapolyi közös önkormányzati hivatal vezetőjét, akit különleges adattal visszaélés minősített esete miatt talált bűnösnek a grémium. A somogyi falu jegyzője ugyanis tavaly, az önkormányzat hivatalos Facebook-oldalán egy, a falu ügyeiben igencsak aktív képviselőről leírta, hogy izraelita származású.

– Ez volt az utolsó csepp a pohárban és feljelentettem – mondta lapunknak Jámbor Péter. Az érintett képviselő szerint korábban is folyt ellene lejáratókampány, de a „így még nem támadtak.” A faluban senki sem tudott a származásáról, így szerinte azt a jegyző csak hivatalos helyről tudhatta meg, s hozta nyilvánosságra. Az ügy ezzel nem ért véget, az ügyészség ugyanis súlyosbításért fellebbezett, azaz folytatódik a per.

Ahogyan a helyi adok-kapok is. Jámbor Péter képviselői munkája ugyanis évek óta csípi a faluvezetés szemét. Az informatikával foglalkozó középkorú férfi csaknem három évtizednyi, külföldi munka után költözött Kapolyba: nyugalmas helyet keresett, ahonnét nincs messze a Balaton és a sztráda, így esett a választása a valamivel több, mint 600 lelkes, észak-somogyi településre. Utóbb kiderült, a kritériumok közül csak kettő teljesült: a tópart valóban csak szűk 15 kilométer, az autópálya pedig csak tíz, a nyugalom azonban hiányzik.

– Akaratom ellenére csöppentem a helyi közügyekbe – mesélte Jámbor. – A falu egyik nagyvállalkozója az ország egyik legnagyobb sertéstenyésztője. Emiatt óriási a kamionforgalom, s a teherkocsik tönkre teszik az utakat, szétrázzák a házakat. Három éve kiderült, bővíteni akarnak, a közmeghallgatáson fel is szólaltam emiatt, s ezek után 80 helyi család megbízott, járjak el hivatalosan is az ügyben – mondta. Rengeteg hatósági levelezés után végül sikerrel járt, a telep az ország legszigorúbb engedélyét kapta csak meg. Jámbor szerint ezzel rögtön két haragost is szerzett: a vállalkozót és az önkormányzatot.

Emellett újabb és újabb ügyeket kapott a nyakába, miután a helyiek vezetéssel kritikus része látta, hogy nem ijed meg a falu vezetőitől. Arra is biztatták, méresse meg magát polgármesterként, ám a 2019-es önkormányzati választásokon bő 9 százalékkal veszített Vidus Lajos, a korábban több, mint 80 százalékkal megválasztott faluvezetővel szemben. Viszont képviselőként bekerült a testületbe, azaz immár két éve hivatalosan is belelát az ügyekbe. Amelyek közül – ha már egyszer polgármesternek korrupcióellenes programmal indult – többnél is jelezte, hogy törvénytelenséget talált.

– Értelemszerűen nem milliárdos vagy százmilliós tételekről van szó, hiszen ez egy kistelepülés – magyarázta. Helyben viszont fontos egy nyolcmilliós útépítés, amit szerinte „kamu” pályázattal nyert el egy cég, aminek a döntést hozó testületi ülésen nem hangzott el a neve, viszont másnap már elkezdte a munkát. – Túlárazott az óvoda-felújítás is, hiszen három pályázatban 48 milliót költöttek el rá, de a régi villanyvezetékekhez hozzá sem nyúltak. Azt is számonkértem, hogy 3,6 millió forint volt csak a munkadíj a művelődési ház cserépcseréjénél, hiszen körülbelül ugyanennyi pénzt költhet a falu egy év alatt szociális támogatásokra is, mert óriási a hiány a költségvetésben. Akkora, hogy a gyermekszületési támogatásokat is vissza kellett vágni. Arról nem is beszélve, hogy a testületi ülésről készült jegyzőkönyvek erőteljesen hiányosak, vagy éppen nem az szerepel bennük, ami valójában elhangzott – sorolta a problémáit.

Akadt olyan ügy, amelyet csak helyben kifogásolt, több esetben viszont hivatalos feljelentést tett vagy a kormányhivatalhoz fordult. Utóbbi többször is figyelmeztette az önkormányzatot, a feljelentések egy részét visszadobták, másokban viszont, ha el is járt az illetékes hatóság, Jámbor Péter szerint csak lassan és nem túl nagy kedvvel tették.

– A polgármester például a kampányban települési támogatásokat kezdett osztani, meg is állapították a bűnösségét, de az értéket levitték szabálysértési határ alá – állította a képviselő. – Aztán itt van az illegális hulladéklerakó, amit 8-10 éve egyszer már súlyos tízmilliókért rendbe tettek. Meg kell nézni, most milyen állapotban van! Még az óvoda-felújításból is kerültek oda anyagok. Tele van veszélyes hulladékkal, augusztusban ennek ellenére a polgármester állította, hogy újra megszüntették az áldatlan állapotokat. Csak azt nem értem, ha így volt, akkor miért nyilatkozta a minap a megyei lapnak, hogy örül a 9 milliós támogatásnak, mert így fel lehet számolni a 350-400 köbméternyi illegálisan lerakott szemetet. Amiről korábban azt mondta, hogy átutazók hordták oda a nagy részét éjjelente. A faluban viszont azt beszélik, hogy a polgármester pontosan tudta, kik hordták oda, volt, hogy ő tanácsolta, oda vigyék.

Jámbor Péter a jegyző hirtelen megjutalmazását is a vállalhatatlan ügyek közé sorolja: a hat települést magába foglaló körjegyzőség ugyanis kéthavi bruttó bérének megfelelő jutalmat szavazott meg nemrégiben Hajas Endrének.

– Az összeg lakosságarányosan oszlik meg a falvak között – jegyezte meg –, s mivel Kapoly a legnagyobb, ránk jut a legmagasabb összeg. Aminek a kifizetéséhez a költségvetést csak jóval azután módosította a testület, hogy megszavazták a jutalmat. Annak a jegyzőnek, akit a bíróság elítélt. És aki ellen bűnügyi adattal visszaélés miatt is nyomoz a rendőrség.

A Jámbor Péter által említett ügyekkel kapcsolatban megkerestük a kapolyi önkormányzatot, ám válaszokat nem kaptunk. Vidus Lajos polgármester telefonon csak annyit mondott: „szélhámoskodásokkal” nem foglalkozik.