vakcina;járvány;COVID-19;omikron variáns;

- Csak hetek múlva derül ki, mennyire veszélyes az omikron

A tőkepiaci és kormányzati riadalom egyik oka lehet, hogy nem tudjuk, a piacon lévő vakcinák mennyire védenek ellene.

Ellentmondó hírek érkeztek a legújabban elhíresült Covid-vírusvariáns, az omicron veszélyességéről. Miközben országok sora kezdett szigorítani, vasárnap járványügyi szakértők már azt nyilatkozták: nincs ok pánikra. Joe Phaahla, a dél-afrikai orvosszövetség elnöke a BBC-nek nyilatkozva is arról beszélt, hogy az újonnan fertőzöttek körében senki sem betegedett meg súlyosabban az új vírusmutáció következtében. Hétfőn azonban a WHO ismét arra figyelmeztetett, hogy az omicron nagyon magas globális kockázattal jár. Egyúttal jelezték azt is, hogy eddig nem jelentettek az omicron változattal összefüggő halálesetet.

A Népszavának szakemberek hétfőn is megerősítették, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyire veszélyes az új mutáció. Hosszú hetekre van szükség ahhoz, hogy legyen kellő tapasztalat az új vírusról. A tőkepiaci és kormányzati riadalom egyik oka lehet, hogy nem tudjuk, a piacon lévő vakcinák mennyire működnek, védenek ellene.

Falus András immunológus professzor lapunknak elmondta: a létező vakcinák az új variánssal szembeni hatékonyságát az oltóanyaggyártók laboratóriumi körülmények között is tudják vizsgálni. Az oltott emberek vérszérumát „összetalálkoztatják” az új vírussal és azt nézik meg, hogy az előbbi képes-e semlegesíteni az új mutációt. A laboratóriumi vizsgálatok mellett, s ez talán még fontosabb, a korábbi vakcinákkal oltott, majd az új vírus által megfertőződött emberek esetében is mérik, hogy mennyire védettek, azaz milyen arányban produkálnak tüneteket, kerültek kórházba vagy halnak meg.

A BioNTech hétfőn már bejelentette, hogy megkezdte egy, kifejezetten az omicron variáns elleni vakcinaváltozat fejlesztését. Közleményük szerint: az eddigi eredmények alapján még nem egyértelmű, hogy szükség lesz-e az új vakcinára, ennek ellenére a cég standard eljárásai alapján már megkezdték a munkát az új oltóanyag kifejlesztése érdekében. Karikó Katalin, a magyar biokémikus a hétvégén azt nyilatkozta az ATV-nek, hogy a Pfizer, ha szüksége 31 nap alatt képes módosítani az mRNS oltását. Ő úgy számol, hogy két hét múlva kiderülhet, hogy hatékony–e az új variáns ellen a jelenlegi vakcina. „Egyelőre azt lehet tudni, hogy az az ember, aki Belgiumba repült és omikron variánst találtak a szervezetében, nem volt beoltva. Az az utas viszont oltott volt, aki Hongkongban karanténba került és pozitív tesztje, de arról nincs jelentés, hogy megbetegedett volna” - mondta. Most majd azt figyelik, hogy mi történik az oltottakkal és azokkal, akik nem kaptak oltást.

Szakemberek szerint egyelőre elég nagy probléma, hogy Afrikában kevesen oltottak, ezért nem is lesz egyszerű összehasonlítani az oltottak és nem oltottak adatait. Az is kérdés, hogy ott lesz-e olyan vizsgálat, és tudnak-e olyan tanulmányt készíteni, amelyik viszonylag gyorsan, akár egy hónap múlva az oltással kapcsolatos kérdésekre választ adhat. Ha az afrikai adatokat lehetne elemezni, úgy már januárra kiderülhetne, hogy szükség van-e másfajta járványügyi intézkedésekre és ha igen, milyenekre az új mutációval szemben.

Létfontosságú, hogy a tagállamok a lehallgatási botrányt tegyék a jogállamiság kockázatait felmérni hivatott hetes cikkelyes eljárás részévé.