Zöldzóna;Áder János;fenntarthatóság;Greenpaece;

- Ellentmondásos klímaexpo - Orbánék rombolják a környezetet

Bár Áder János Glasgow-ban "pr-mutatványok helyett cselekvést" sürgetett, a budapesti "fenntarthatósági expo" is erős pr-jegyeket mutat - véli a Greenpeace.

Kedden politikai beszédekkel folytatódott a Planet Budapest 2021 című, a Hungexpo területén megrendezett, december 5-ig tartó "fenntarthatósági expó és világtalálkozó". A fővédnök, Áder János beszédében Márait idézve az igazság kimondására buzdított, majd bölcsességeket módosított. Így azt, hogy gondolkodj globálisan és cselekedj lokálisan, kevesli, mert globálisan is cselekvésre hívott. Illetve úgy vélte, Ken Liu, kínai származású amerikai író mondása, miszerint "nem az számít, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk vele", ma már úgy hangzik: az is számít, mennyi időnk van, de az még inkább, hogy mit kezdünk vele. A Glasgow-i klímacsúcs után néhány héttel a világ 120 országából azért gyűltek össze, hogy a következő napokban a klímaváltozás mellett a fenyegető vízválságról, a biológiai sokféleség megőrzéséről, a körforgásos gazdaság megteremtésének feltételeiről tanácskozzanak - tette hozzá.

A főbb témák közé sorolta a klímaváltozás fenyegetését vagy lehetőségeit, az energiabiztonság és a nemzetközi stabilitás ellentmondásait, valamint a körforgásos gazdaság és zöld pénzügyek, a víz- és élelmiszerbiztonság, a közlekedés és szállítás, valamint a hulladékgazdálkodás kérdéseit. Hogy pontosan mely államtól vagy ágazattól mit várna, nem részletezte, az Orbán-kormányt viszont dicsérte. Magyarországon 1990 óta 32 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás, ami kedvezőbb az uniós átlagnál. Ráadásul eközben 64 százalékkal bővült a GDP - emelte ki. A megtermelt áramunk 70 százaléka szén-dioxid-mentes, száz év alatt megkétszereződött az erdőterület. Mi lenne, ha csak a a világ kibocsátásának 80 százalékáért felelős, legfejlettebb G20-ak hasonló mutatókkal rendelkeznének - tette fel a költői kérdést.

Andrzej Duda lengyel államfő beszédében főképp a visegrádi négyek közös környezetvédelmi és gazdasági erőfeszítéseit emelte ki. Videóüzenetében Zuzana Caputová szlovák államfő utalt a térség természeti összefüggéseire. Szerinte a környezetvédelmi nyomást a glasgow-i konferencia után is fenn kell tartani. Szlovákia 1990-hez képest 46 százalékos szén-dioxid-kibocsátás-csökkentésnél jár, illetve áramuk 80 százalékát karbonszegény forrásokból állítják elő - tette hozzá. A cselekvést e téren is nehezítő dezinformációk elleni küzdelem végett a független média védelmét is sürgette. Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szintén jelen lévő főtitkára a nemzeteket vállalásaik további fokozására hívta és az önkormányzatok támogatását is sürgette.

António Guterres ENSZ főtitkár videóüzenete szerint a túlélés érdekében meg kell változtatni az előállítás és a fogyasztás módját. Szerinte már az emberiség járvány előtti életmódja sem számított fenntarthatónak. Az átalakulásban Közép-Európa fontos szerepet játszhat - emelte ki. A konferencián Nagy István agrár-, ahhoz kapcsolódóan pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter dicsérte saját intézkedéseiket. Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke ugyanakkor azonnali fenntarthatósági fordulatot sürgetett.

Orbánék rombolják a környezetetAkár a magyar kormányra is vonatkozhatna Áder János "pr-mutatványok helyett cselekvést" sürgető, glasgow-i üzenete - közölte a rendezvény kapcsán a Greenpeace. A környezetvédő szervezet aktivistái a kiállítás melletti hotel tetejéről több-kevesebb sikerrel egy, a környezeti értékeinket felfaló Pac-Man-t ábrázoló molinót igyekeztek lelógatni. Az Orbán-kormány a Fenntarthatósági Expóval igyekszik bizonyítani környezet- és természetvédelmi elkötelezettségét, miközben az elmúlt évtized során épp ez ellen cselekedett - vélik. Ennek bizonyságául egy külön tájékoztató honlapot is létrehoztak. A Fertőn, közpénzből zajló környezetrombolás kapcsán felróják az önálló környezetvédelmi tárca 2010-es megszüntetését, illetve a környezet- és természetvédelmi hatóságok függetlenségének fokozatos leépítését. A közlekedés szén-dioxid-kibocsátása 2013-2019 között 46 százalékkal nőtt, a kormány sok tízmilliárdért visszavásárolta a klímagyilkos Mátrai Erőművet, a légszennyezésben európai sereghajtók vagyunk, az ökológiai gazdálkodással érintett területek mérete a szlovák és a szlovén fele, az osztrák ötöde, a műanyagszennyezés ellen lépéseket hirdető kormány jelentősen támogatja a Mol műanyag-alapanyaggyártó üzemét. Kampányfelelősük, Rodics Katalin Orbán Viktortól 2022 utáni zöldprogramja meghirdetését várja. Emlékeztetett, hogy a Greenpeace kutatásai szerint a magyar lakosság döntő többsége 2022-től zöld kormányt akar.

A most épp a reaktiválódó rezsibiztos személyében megszólaló Fidesz-propaganda összemossa a nyugat-európai tőzsdei és lakossági energiaár-változást. Előbbi régóta, ellenállás nélkül "gyűrűzik be", utóbbiban akadtak nálunk is rezsiharcosabb államok.