oltások;koronavírus;mutáció;járványügyi intézkedések;

2021-12-01 18:17:00

Pánikban a világ az omikron miatt - egyes korlátozások alól már az oltottak sem mentesülnek

Rendkívüli intézkedések sorát rendelik el az országok, hogy határaikon kívül tartsák a szupermutánst, ami egyre több országban bukkan fel.

Riasztó gyorsasággal terjed szét a világban az omikron névre keresztelt új, szupermutánsként is emlegetett koronavírus-törzs. Mindössze 24 óra leforgása alatt újabb 7 országban - Brazíliában, Dél-Koreában, Ghánában, Írországban, Nigériában, Norvégiában és Szaúd-Arábiában - észlelték az új variánst. Az omikron megjelenése azért váltott ki pánikot, mert becslések szerint hatszor fertőzőképesebb lehet az eddig domináns deltánál és a tüskefehérjén talált extrém sok (32 db) mutáció miatt elképzelhető, hogy a mostanáig kifejlesztett oltások kevésbé hatékonyan védenek vele szemben. Bizakodásra okot adó hírek érkeztek azonban Botswanából, ahol múlt hétfőn először mutatták ki a szupermutánst egy november elején vett mintából. A dél-afrikai ország egyik illetékese a Reutersnek azt mondta, hogy az azóta azonosított 19 esetből 16 tünetmentes volt, az érintettek többsége pedig már ki is gyógyult a betegségből. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tisztségviselője megerősítette, máshonnan sem érkeztek információk olyan, az omikron variáns okozta fertőzésről, ami súlyos lefolyású megbetegedést okozott volna.

A döntéshozók mindenesetre többnyire az elővigyázatosság pártján állnak, Izraelben és Japánban határzárral, más országokban beutazási korlátozások bevezetésével törekszenek arra, hogy - amennyire lehet - a határaikon kívül tartsák az omikront. Új jelenség, hogy az óvintézkedéseknél gyakran nem tesznek különbséget oltottak és oltatlanok között, mivel nem lehet tudni, mennyire nyújtanak védelmet a különböző vakcinák. Szlovákiában például tegnaptól kötelező karantént írtak elő a dél-afrikai országokból, Izraelből és Hongkongból érkezők és a velük együtt élők számára, függetlenül az oltási státuszuktól. Franciaország minden EU-n kívülről érkező utas számára előírja az indulás előtt frissen készült negatív tesztet, Portugália még ennél is tovább ment, a teljesen beoltott uniós állampolgárok számára is feltételül szabdta ezt. A lisszaboni kormány tegnap bevezetett intézkedése azonban az Európai Bizottság rosszallását váltotta ki, a brüsszeli testület álláspontja szerint ugyanis nem lehet többlet-elvárásokat támasztani az EU-s covid-igazolványhoz képest. Gabrial Attal francia kormányszóvivő közlése szerint a tagállamok még a héten megvitatják a közösségen belüli utazásokra vonatkozó szabályokat. Az Európai Unió 27 tagállamából lapzártánkig 11-ben bukkant fel a szupermutáns. Egyelőre egyik országban sem regisztráltak egy tucatnál több esetet. Aggasztó a helyzet azonban Dániában, ahol az egyik, omikron variánssal fertőzött személy szombaton egy 1600 fős koncerten vett részt.

A jelek abba az irányba mutatnak, hogy az oltott beutazók előzetes vagy utólagos szűrés is általános gyakorlattá válhat világszerte, sőt az sem kizárt, hogy a járványvédelmi szigorban mindig élen járó Szingapúr mintájára egyszerre lesz elvárás az érkezés előtti és utáni teszt, az Egyesült Államok már fontolgatja hasonló szabályok bevezetését. Úgy tűnik, hogy a tesztelés megint a védekezés egyik fontos eszközévé lép elő - addig legalábbis biztosan, amíg a vakcinagyártók és a kutatók nem állapítják meg, hogy a jelenleg elérhető oltóanyagok mekkora védelmet nyújtanak a szupermutánssal szemben.