Afrika;Dél-Afrika;koronavírus;mutáció;

- Ómega

A világ figyelme ismét a tudósok felé fordul, akik remélhetőleg mihamarabb megtalálják az omikronnak keresztelt koronavírus-variáns ellenszerét - megállapításaik szerint ugyanis a dél-afrikai vírustörzzsel szemben a meglévő oltóanyagok nem elég hatékonyak. A dél-afrikai illetékesek ugyan úgy tesznek, mintha teljesen felesleges lenne az aggodalom, hiszen állításuk szerint az omikron néhány nap alatt átment a fertőzötteken, és különben is, enyhe tüneteik voltak. Élhetünk azonban a gyanúperrel: az optimizmus inkább arra vezethető vissza, hogy az ország el akarja kerülni a teljes elszigeteltséget.

Sajnos biztosak lehetünk abban, hogy a következő hónapokban vagy inkább években a görög ábécé további betűit is megtanulhatjuk majd. Amíg a szegényebb kontinenseken, illetve országokban nem lesz magas az átoltottság, addig az új vírusmutációk létrejöttére is sokkal nagyobb az esély. S hiába jóval alacsonyabb az átlagéletkor Afrikában, mint Európában, láthattuk, hogy a Covid az ifjabb generációt sem kíméli.

A mutációknak különösen kedveznek azok az országok, ahol éhínség vagy más okok miatt sokak szervezete legyengült. Dél-Afrikában ezért jöhetett létre már két veszélyesebb vírustörzs is. Bár itt a földrész más államaihoz képest magasabb, 41 százalékos az átoltottság, 5,2 millió ember vesz részt a HIV vírussal fertőzöttek számára indított programban, és további 2 millióra teszik azok számát, akik ebben a betegségben szenvednek ugyan, de semmiféle gyógyszert nem kapnak.

Összességében Afrikában a lakosság mindössze 10 százalékát oltották be legalább egyszer, s az ott élők hat százaléka kapta meg mindkét vakcinát. Így hosszú évekbe telik, amíg mindenkit beoltanak. Ebből is látszik: Európa és az Egyesült Államok érdeke is az, hogy Afrika is kellő mennyiségű oltóanyaghoz jusson. De ez nem csak a Nyugat felelőssége: az afrikai országok vakcinabeszerzését jelentősen hátráltatja egyrészt a földrész több országában tomboló korrupció, másrészt a kínai befolyás. Peking inkább saját, jóval kevésbé hatékony vakcináit reklámozza. 

A mutációknak különösen kedveznek azok az országok, ahol éhínség vagy más okok miatt sokak szervezete legyengült. Dél-Afrikában ezért jöhetett létre már két veszélyesebb vírustörzs is.