Ausztria;Osztrák Szabadságpárt;Sebastian Kurz;

- Babázik vagy külföldre megy? – Hátat fordít a politikának Sebastian Kurz

Teljesen visszavonul a politikától az osztrák Sebastian Kurz, aki csütörtökön pártelnöki és parlamenti frakcióvezetői tisztéről mondott le, hat héttel azután, hogy visszaadta kancellári megbízatását.

Szombaton született kisfiára hivatkozva bejelentette a 35 éves Sebastian Kurz, hogy véget vet hosszú politikai karrierjének és inkább a család felé fordul. A váratlanul összehívott sajtóértekezletén hangoztatta, hogy az elmúlt hetek és hónapok konfliktusai elvették a kedvét a politikától, pedig a tíz éves kormánytagság korábbi szakaszában száz százalékos lelkesedéssel, odaadásssal végezte feladatait.

A politikai csodagyerekként a hatalom csúcsaira váratlan sebességgel jutott, bécsi születésű Kurz október 9-én vált meg kancellárságától, akkor még úgy gondolta, hogy csak néhány hónapra. Parlamenti vizsgálóbizottság kényszerítette a távozásra, előbb hamis tanúzással vádolta őt, majd pedig bizonyítva látta, hogy az előbb államtitkárként majd külügyminiszterként csillogó tehetség 2017-ben csalárd eszközökkel szerezte meg a kormányfői pozíciót. Tíz, a kancellár hivatalba is bevitt összeesküvő társával együtt előbb az Osztrák Néppárt (ÖVP) alkancellárját, Reichold Mitterlehnert járatták le, majd hamis közvéleménykutatások segítségével, a bulvármédiát - jogtalanul felhasznált állami pénzen - megvesztegetve mutatták be Kurz felsőbbségét. A tavaly január óta a zöldekkel közösen kormányzó kereszténydemokrata néppárt kénytelen volt a kancellárt a kiderített események után háttérbe vonni, a zöldek ugyanis ezt szabták annak feltételéül, hogy nem buktatnak kormányt.

Kurz októberben még azt gondolta, hogy hűséges emberét, az addig a külügyminiszteri posztot betöltő Alexander Schallenberget ülteti a kancellári trónra, amíg ő megvívja jogi csatáit az ellene fellépő gazdasági és korrupciós ügyészséggel szemben. A küzdelem legfeljebb néhány hónapig tarthat, aztán előre hozott választásokkal újra magához ragadja a hatalmat. A majdani sikerében egy pillanatig sem kételkedő politikus, rögtön fel is ajánlotta parlamenti immunitását, jelezve, hogy egyáltalán nem tart a vizsgálatoktól. Arra azonban nem gondolt, hogy a bűnüldözők haladéktalanul elfogadják kezdeményezését, és nyomozati sikereket is érnek el vele szemben. Arra sem számított, hogy a néppárton belül némileg megrendül az ereje.

Az első napok botladozásai után ugyanis a Kurznak hűséget esküdött Schallenberg egyre önállóbban kezdett politizálni és mind gyakrabban hangoztatta, hogy végig kívánja szolgálni egészen 2024-ig a törvényhozási ciklust. De a frakcióban sem tudott kibontakozni az exkancellár, a mindennapi aprómunkához nem fűlt a foga, nagyobb ügyekbe pedig nemigen hagyták beavatkozni. Az egyetlen igazi háttérmunkája a covid negyedik hullámának megjelenésével függött össze, mindenáron meg akarta akadályozni, hogy a terjedő pandémia fékezésére a kijárási tilalmat a beoltottakra is kiterjesszék. Hűséges embere, Schallenberg azonban nem tudta Kurz kérését teljesíteni, az osztrák tartományi vezetők akarata érvényesült, 20 napra a lockdown ráborult az egész országra. Nem csupán a Kurz-féle populizmus nem jutott szóhoz, de az is rávetült, hogy a korábbi hónapokban mennyire elhibázta a koronavírus elleni védekezést. Próbálkozott népszerűségét erősítő körút szervezésével is, több tartományban azonban időhiányra hivatkozva csak zoomolásra adtak neki lehetőséget. Az ÖVP régi, idősebb vezetői sem felejtették el neki, hogy elég nyersen háttérbe tolta őket, amikor új kereszténydemokráciát hírdetett.

Az elmúlt hetekben már rebeskedték, hogy Kurz visszavonulásra készülhe, miután fényképek tanúsították, hogy - magánszemélyként - Svájcba, Írországba és az Egyesült Államokbeli Kaliforniában is elutazott. Rögtön találgatások indultak, hogy Kurz jövedelmező üzleti lehetőséget, állást keres külföldön. A csütörtöki, mindössze negyed óráig tartó sajtóértezletén a korábbi hetekhez képest nyugodt és összeszedett férfi úgy búcsúzott, mint aki előbb az új kis jövevénnyel, Konstantinnal akar foglalkozni, aztán más lehetőségek várnak rá.

Előbb a néppártban, hamarosan egész Bécsben elterjedt, hogy az ÖVP élére az eddigi belügyminiszter, a 49 éves Karl Nehammer kerül majd, aki az országos politikában meghatározó Alsó-Ausztria szülötte. De annak hírét is hallani, hogy a különösen a migránsokkal szemben keménykedő Nehammer, akiből hiányzik Kurz nagyvonalúsága és sármja, a miniszterelnöki tisztséget is megkapja, hogy a két munkakör a hagyományoknak megfelelően egy hatalmi kézben egyesüljön. Mondják, az eredetileg árnyékkancellárnak elképzelt Schallenberg visszatér a diplomáciába, újra külügyminiszter lesz, a belügyi tárcát pedig Karoline Edtstadler kancelláriaminiszter veszi át.

A néppárt vezetése pénteken ül össze, hogy újra ossza a hatalmi kártyákat. A zöldek elfogadnák a koalíció folytatását, de egy esetleges szociáldemokrata-liberális-környezetvédő koalíció alakításánál is emlegetik a nevüket.

Az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor ezt az opciót meghagyná nemzeti hatáskörben.