tőzsde;MOL;Demokratikus Koalíció;Varju László;bennfentes kereskedelem;

- Nyomoznak a Mol-vezér részvényügylete kapcsán

A DK-s politikusnak a Mol-vezérigazgató üzemanyagárstop előtti részvényeladása kapcsán írt levelét a legfőbb ügyész feljelentésként értékelte.

Feljelentésként értékelte Varju Lászlónak az üzemanyagár-stop bejelentése előtti Mol-részvényügyletekkel kapcsolatos parlamenti kérdését Polt Péter, ezért azt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának (NNI) továbbította - derül ki a legfőbb ügyésznek a DK-s politikus írásbeli megkeresésére adott válaszából.

Varju László levelében emlékeztet: november 8-án, három nappal a kormány üzemanyagárakat maximáló döntése előtt Molnár József, a Mol vezérigazgatója az olajcég 75 ezer részvényét adta el egyenként 2667 forintos átlagáron, összesen mintegy 200 millió forintért. Az ellenzéki politikus szerint a vezérigazgató tudhatott a készülő kormányrendeletről, akár a döntés előkészítésében is részt vehetett. Így, amiként az a bejelentés napján be is következett, számíthatott az árfolyamesésre is. Papírjait később visszavásárolva az ügyleten akár 18 milliót is kereshetett volna. Ez a DK-s honatya szerint felveti a bennfentes kereskedelem minősített esetének gyanúját, amit a büntető törvénykönyv 5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújt. Varju László arról érdeklődött: Polt Péter kíván-e vizsgálatot indítani annak megállapítására, hogy megvalósult-e a bennfentes kereskedelem, illetve tervez-e nyomozást indítani annak megállapítására, hogy volt-e más személy, aki nemcsak tudott a készülő kormányrendeletről, de az információval visszaélve nyerészkedett is a Mol-papírok borítékolható gyengülésén. A legfőbb ügyész válasza szerint az NNI a feljelentést a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztályára tette át, ahol november 30-án feljelentés-kiegészítést rendeltek el.

Varju László ezen túlmenően 14 tárcától azt is tudakolta, hogy a miniszter vagy családjának bármely tagja kereskedett-e a közelmúltban Mol-részvénnyel. A kormányzati egyenválasz a kérdezőt arra hívta fel, hogy a válasznak nézzen utána a nyilvános dokumentumokban. Ezzel feltehetőleg a vagyonnyilatkozatokra céloztak.

A Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára szerint a mikro- és kisvállalkozásnak érdemes megfontolniuk az átalányadóra váltást.