korrupció;szigorítás;koronavírus;

- Szélsebesen terjed az omikron Nagy-Britanniában

A kedd hajnalban életbe lépő járványügyi szigorítások tovább folytatódhatnak, jövő hét végén fontolja meg a londoni kormány, szükségesek-e újabb restrikciók.

 Az utazók szempontjából ugyan rekord gyorsasággal, egyes tudós szerint viszont megkésve vezette be a brit kormány a magyar idő szerint kedd hajnalban 5 órakor hatályba lépő új utazási szabályokat. Az ettől az időponttól kezdve a szigetországba érkező utasok, turisták, vagy hazatérők egyaránt, csak akkor léphetnek be, ha két napnál nem régebbi negatív teszteredményt tudnak felmutatni. A költséges vizsgálat kötelezettsége alig néhány nappal követi azt a még mélyebb zsebbe nyúlással járó intézkedést, melynek értelmében a hazautazók és látogatók brit földet érésük után 48 órán belül PCR ellenőrzésre kényszerülnek, méghozzá úgy, hogy negatív eredményük beérkezéséig karanténban kell tölteniük idejüket.

Az utazási szakmát felbolygató és felháborító, átmenetinek szánt, legkésőbb három héten belül felülvizsgálandó döntés azt követően született, hogy a UK Health Security Agency közegészségügyi hatóság tapasztalata szerint az omikron koronavírus-variáns elkapása és annak fertőzővé válása között eltelő idő rövidebb, mint a delta verzió esetében. A The Times napilap hétfői jelentése szerint 24 óra alatt 50 százalékkal ugrott meg az omikronnal diagnosztizáltak száma az Egyesült Királyságban, elérve a 246-ot. A mutánst először azonosító dél-afrikai kutatók azzal biztatnak, hogy bár terjedése gyors, lefolyása enyhe, a jelenleg alkalmazott vakcinák pedig hatásosak vele szemben. A lapban idézett kormányzati tudományos tanácsadó képletes hasonlata szerint viszont az utazás előtti Covid-teszt újbóli bevezetése azzal ér fel, mintha az "istálló ajtaját az után zárnák be, hogy a ló ellenőrizhetetlenné válva eliramodott". Mark Woolhouse professzor úgy látja, az omikron már "meglehetősen gyorsan terjed" Nagy-Britanniában. Az intézkedések késének tényét a hétfő reggeli hírcsatornákon megszólaltatott belügyi államtitkár, Kit Malthouse határozottan cáfolta.

Ezek a napok az utolsók, amikor már csak a jelenlegi viszonylagos pulyka-szűke miatt is a hentesüzletek december 23-ra előrendelést vesznek fel. Nem csoda, hogy az embereket egyetlen kérdés izgatja igazán: megismétlődik- e a tavalyi helyzet, amikor Boris Johnson minden korábbi ígéretét felülírva az év legnagyobb keresztény ünnepe előtt alig több mint egy héttel karanténba zárta Angliát? Hírek szerint a kormányfő a jövő hét végén dönt, szükséges- e egyáltalán az ún. B-terv, az elszigetelés megfontolása?

A Telegraph biztató találgatása alapján az omikron ugyan gyorsan uralma alá vonja az Egyesült Királyság bizonyos részeit, de a duplán beoltott és már az emlékeztető vakcinával is ellátott embereknek nem okoz súlyos betegséget. Ha igaza van Trevor Bedfordnak, a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Intézet virológusának, és az omikron súlyos járványügyi tényezővé válása érkezésétől számítva valóban nyolc hetet vesz igénybe, a szigetországban január közepe előtt nem okozhat komoly felfordulást. A rövidesen (legalább) hetedik gyermeke világra jövetelét ünneplő Boris Johnsonnak azt kell majd napokon belül felbecsülnie, hogy a máris csúcsra járatott egészségbiztosító, az NHS mekkora nyomást bír még el? A 75 éven felülieket máris eltanácsolták a családi orvosi hálózat felkeresésétől.

Mindeközben a Munkáspárt nem hagyja feledésbe merülni a tesztelési programmal kapcsolatban kialakult korrupciógyanús ellentmondásokat. Elnöke, Anneliese Dodds kifogásolja, hogy a kormány ígérete ellenére mindeddig nem kerültek nyilvánosságra, ezért "rendkívül gyanúsak" azok a szerződések, melyeket egy a botrány miatt lemondásra kényszerült konzervatív képviselő nyomására kötött a Randox egészségügyi termékeket forgalmazó vállalattal. Míg a pályáztatás nélkül létrejött megállapodások értéke legalább 480 millió font, (205,4 milliárd forint), Owen Paterson tory képviselő évi 100 ezer fontot (42,8 millió forint) vágott zsebre a cégtől lobbitevékenysége elismeréséül. Az egészségügyi tárca egyelőre "nem találja" a vonatkozó iratokat, de reméli, január végére sikerül, ahogy Dodds fogalmazott, "előkaparni a divány háta mögül".

A Randox ügyeit a versenyhivatal is vizsgálja, miután - más tesztelő cégekkel egyetemben - szabálytalanságokat követett el a fogyasztói jogok, lemondások, visszatérítések terén. A kihágások orvoslása különösen aktuálissá vált az utazói tesztelési program hirtelen bővítésével.   

Szu Kji számára ismerős a helyzet, hiszen 1988 után az akkori katonai junta szüntelenül vegzálta őt, kisebb-nagyobb megszakításokkal több mint 15 évet töltött házi őrizetben.