járványkezelés;

- Gyűlnek a jelentkezések a gyerekoltásra

Az oltást azoknak is ajánlják, akik már átestek a fertőzésen.

„Eddig 30 jelentkezőm van az első oltási napra a praxisomban” – mondta a Népszavának Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke. Hozzátette: most egyelőre csak az igényeket gyűjtik, mert az oltás pontos részleteiről csak a héten születik majd döntés. Ahogy Havasi Katalin, úgy több más megkérdezett háziorvos is arról számolt be, hogy a szülőket azokon a online csatornákon keresték, amiket egyébként is használnak a napi betegellátásban.

A házi gyermekorvosok – ahogy arról már írtunk – a hétvégével együtt mindössze öt napot kaptak a arra, hogy összeírják, hány szülő akarja a rendelőjükben beoltatni a gyerekét. Előzőleg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől kaptak körlevelet, amelyből kiderült: december 13-án, a tervezettnél egy héttel korábban érkezik az 5-11 éves korosztálynak szánt Pfizer-oltás Magyarországra. A szülők december 8-tól foglalhatnak időpontot. Mivel egy csomag 10 ampullát tartalmaz, ha a házi gyermekorvosnál oltanak, oda tíz gyerekes csoportokat kell szervezni. A kormány kétmillió adag gyermekeknek szánt Pfizer-vakcinát rendelt, ebből az első, 130 ezres szállítmány december közepén érkezik. (Akit nem ért el a háziorvosa, az valamelyik kórházi oltóponton foglalhat a gyermekének időpontot.)

Az KSH adatai szerint 654 ezer az 5-11 éves él Magyarországon. Weltner János sebész főorvos számításai szerint a jelenlegi 100 kórházi oltóponton, ha két műszakban fogadják a kicsiket öt hétig tartana míg végeznek. Míg ha a gyermekháziorvosi körzetekben oltanák valamennyiüket, helyenként naponta húszat, akkor elég lenne 24 nap a feladathoz.

Póta György házi gyermekorvos elmondta: a vakcina összetevői ugyanazok, mint a felnőtteknek, illetve a 12-18 éveseknek adható készítménynél, csak egy különbség mégis akad. A 12 év alattiaknál alacsonyabb a hatóanyag tartalma – 30 mikrogramm helyett 10 mikrogrammból áll egy adag. De ugyanúgy két dózist kell adni 21 nap különbséggel.

– Mindenképpen ajánlom az oltást – mondta Havasi Katalin. – A vírus hatását ugyanis nem tudjuk jól kontrollálni. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint idén októberig több mint 8300 5-11 éves gyereket kellett felvenni kórházba és közülük csaknem 100-an meghaltak. Ezzel a Covid bekerült a tíz leggyakoribb halálok közé ebben a korosztályban.

Havasi Katalin szerint onnantól, hogy a gyerek találkozik a vírussal már nincs, illetve nagyon csekély az orvos befolyása arra, hogy mi fog történni a szervezetében. Ezzel szemben a védőoltásról azt pontosan tudjuk: 3-4 nap múlva kiürül a szervezetéből, s nem okoz maradandó elváltozásokat, viszont ha megérkezik a valódi vírus fertőzés, akkor enyhébb lefolyású lesz a betegség. „Azaz a védőoltás a bizonytalannal szemben a biztos védelmet jelenti, ezért mindenkinek szívből tudom ajánlani.”

A HGYE – a honlapjukon is olvasható – tájékoztatót is készített az oltással kapcsolatos kérdésekről. Ebben azzal is érvelnek, hogy az oltott gyermekek kevésbé adják át a vírust a környezetüknek, mint az oltatlanok. Az esetleges mellékhatások hasonlóak, mint amit a felnőtteknél figyeltek meg, azaz fájdalom, bőrpír az injekció helyén, fáradtság, fejfájás, ízületi- és izomfájdalom. A felnőtteknél ismert anafilaxiás sokk viszont rendkívül ritka a kicsiknél. Az oltást azoknak is ajánlják, akik már átestek a fertőzésen. Mint írták, a fertőzés ugyan kiválthat védelmet, de annak mértéke egyénenként nagyon eltérő és megjósolhatatlan. Az enyhe lefolyású betegség esetén az immunválasz is nagyon gyenge. Ezzel szemben az oltás bizonyítottan erőteljesebb és hosszabb távú védelmet nyújt. A fertőzésen átesett gyermekeknél az oltás egyúttal különösen hatékony emlékeztetőként is működik.

Vita a járánykezelésrőlMeghalt 489 beteg, ezzel az elhunytak száma 35 611-re nőtt – közölte hétvégi összesítőjében a koronavirus.gov.hu hétfőn. Kórházban 7440 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 586-an vannak lélegeztetőgépen. A súlyos járványhelyzet is szerepet játszott abban, hogy a heves viták robbantak ki a járványkezelésről az Országgyűlés hétfői ülésén az azonnali kérdések során. Tordai Bence (Párbeszéd) "sírnivalóan amatőrnek" nevezte a kormány járványkezelését, és azt mondta: már több mint 36 ezren haltak meg a koronavírus miatt, a kabinet szétverte az egészségügyet. Orbán Viktor miniszterelnök válaszában gusztustalannak nevezte és visszautasította az egészségügyben dolgozók ellen intézett támadást. Kiemelte: az egészségügy nincs szétverve, minden nap emberek ezrei mennek be dolgozni és legjobb tudásuk szerint végzik hősies munkájukat, hogy megmentsék az embereket.

Ismét tételesen cáfolja Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetemen professzora, amit a szélsőjobboldali sajtó évek óta állít róla. Szerinte a házelnök saját félelmeit vetíti ki rá.