lopás;bűncselekmény;Magyar Triatlon Szövetség;

- Így úsznak el a millióink

Közgyűlést tart csütörtökön a Magyar Triatlon Szövetség, az esemény legfőbb kérdése az lesz: bekerül-e az Ellenőrző Testületbe az a civilben gazdaságvédelmi zsaru, Dr. Csőgör Péter, aki felgöngyölte a szervezet súlyos csalásait.

Nem mondhatjuk, hogy a triatlon szövetségben zajló eseményeknek nagy hordereje van a magyar sport egészére nézvést, ám mindaz, ami az elmúlt években a szervezet berkeiben történt, tökéletesen példázzák a kormány által kiemelten kezelt ágazat legfőbb problémáit. Amit kb. így lehet leginkább jellemezni: ahova sok pénz öntenek, ott sok folyik szanaszét.

De nézzük mindenekelőtt, hogy mi is a tétje a mai közgyűlésnek!

Leginkább az, hogy bekerül-e az MTSZ Ellenőrző Testületébe Csőgör Péter. E testületnek egyébként volt már az elnöke is, az idén februártól, de annyira alaposan felgöngyölítette a szervezet csalásait – pedig elmondása szerint ET-s társai, Révész László és Czene Gábor is hátráltatni próbálta ebben –, hogy jobbnak látták kipenderíteni. Ezt úgy tudták elérni, hogy miután a Szűcs László által jegyzett York Communication Kft. beperelte az MTSZ-t a Közgyűlés határozatának megsemmisítése érdekében, az MTSZ a Közgyűlés döntésével ellentétes hamis dokumentumot bocsátott a bíróság rendelkezésére, amelyre a bíróságnak nem volt más jogi lehetősége, mint hatályon kívül helyezni azt a két közgyűlési határozatot, amelyek az Ellenőrző Testület elnöke és tagjai helyszíni jelölésére vonatkoznak. Ebben az ügyben a rendőrség polgári ügyben hamis dokumentum szolgáltatásával elkövetett hamis tanúzás bűntette miatt indított nyomozást.

Na, de nézzük, mi mindenre bukkant Csőgör!

Például arra, hogy a 2014-ben az MTSZ élére megválasztott Bátorfi Béla, akit a legtöbben szimplán Orbán fogorvosaként ismerhetnek, munkássága alatt hogyan tűnt el a Fidesz-kormány jóvoltából kiemelten dotált szövetségből több százmillió forint. Bátorfinak van egy üzlettársa, a fentebb már említett Szűcs. A fogászati turizmus fejlesztésére szánt milliárdos nagyságrendű állami pénzek megcsapolása idején már együtt bizniszeltek, komplett céghálót hoztak létre, Szűcs XII. kerületi, Nagy Jenő utcában lévő ingatlanjában 17 cége van bejegyezve, ezek között van a Bátorfival közösen alapított Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Kft., és a Magyar Fogászati Turizmus Programiroda Kft. vagy az Orvosi Turizmus Iroda Zrt. is.

Mármost Bátorfi MTSZ-elnökként maga mellé vette Szűcsöt tanácsadónak. Első intézkedésük gyanánt tönkrevágták a világhírű triatlonosunk, a Kropkó Péter által gründolt Ironman 70.3 versenyt. Kropkó kb. száműzetésben dolgozik ma Svájcban, a rengeteg külföldit vonzó versenyéből semmi nincs már. A rossz nyelvek szerint az nem tetszett Bátorfiéknak, hogy erre a versenyre 200 millió forintot adott az állam, amiről úgy gondolták, máshova is el lehetne költeni. Csőgör állítja, a 2017-18-as évben a szövetséghez beérkezett mintegy 900 millió forintos állami támogatásból hozzávetőlegesen 524 millió forint került Szűcs és Bátorfi cégeihez, illetőleg a velük kooperáló barátaikhoz, például ahhoz a Zelcsényi Miklóshoz, aki ugyancsak elnökségi tag, és ő szervezte meg a Kropkó elüldözése után a BudapestMan nevű versenyt 180 millió adóforintból. Ezen kívül 177,5 millió vándorolt Szűcs László cégeihez, további 16 millió a Zelcsényi tulajdonolta Balatonman Kft.-hez,102 millió a Lehmann Tibor szakmai alelnök által vezetett Tiszaújvárosi Triatlon Klubhoz, 22 millió Bátorfi csapattársához, dr. Kovács Lóránthoz, 27 millió pedig Szűcs László ügyvédjéhez, dr. Illés Leventéhez.

Mindez önmagában nem bűncselekmény, pláne, ha van mögötte valós szolgáltatás. Azonban az önmagában is etikátlan, és a korrupció gyanúját veti fel, ha egy sportági szakszövetség elnöke a saját tanácsadójával, csapattársával vagy az elnökség tagjaival köt szerződést – különösen akkor, ha pályáztatás vagy ellenajánlatok beszerzése nélkül végzi ezen tevékenységét. Ráadásul ennek mértéke az MTSZ-nél meghaladta az állam által adott támogatások 50 %-át.

A gyanú szerint állami költségvetési támogatásból olyan költések kerültek az MTSZ felé az alábbi cégektől elszámolásra, amelyek mögött nem áll valós gazdasági esemény, avagy annak értéke és a kifizetett összegek között feltűnő az értékaránytalanság.

Csakhogy féltucatnyi büntetőeljárás zajlik már vélt szabálytalanságok ürügyén.

Ilyen például, hogy az MTSZ 48 millióért vett szervereket, de azóta sem használja azokat senki, ráadásul Bátorfiék Kecskeméten felhúzott, de nem működő Fogászati Kutatóközpontjában üzemelték be azokat. A folyamatban lévő büntetőeljárás miatt egyelőre annyi tudható még ezen eszközökről, hogy jelenleg 2 milliót se adna érte senki...

Aztán volt olyan, hogy az MTSZ 2018 márciusában kifizetett 30 milliót Szűcs László cégének az AdWorth Kft-nek annak az előző év novemberében kelt szerződésnek az alapján, amely szerint a cég lerakja a „magyar triatlonsport okossporteszköz-rendszeréhez kapcsolódó műszaki és strukturális alapjait". Ezért vettek egy úgynevezett LoRa SD nevű „rendszert", de ezt soha senki nem látta, és mindmáig az MTSZ-ben leltárhiányként tartják nyilván.

Csőgör annyira kellemetlenné vált a szövetség vezérkara számára, hogy Szűcs és 10 cége, Zelcsényi, továbbá Bátorfi és strómanjának cégei jó hírnevük megsértése miatt összesen 19 pert indítottak ellene, de ő továbbra is azon van, hogy hozzájáruljon, hogy a szövetségben átlátható, tiszta viszonyok legyenek.

Hiába történt az idén februárban váltás az MTSZ élén, a vezetésben úgy fest, továbbra is sokan akadnak, akik abban érdekeltek, hogy Csőgör ne kotnyeleskedjen bele a „nagyok dolgába"...

Úgyhogy a mai közgyűlés tétje hovatovább nem más, mint hogy a szervezet marad-e a sötétség korában, vagy lesz-e bármi esély arra, hogy a jövőben tisztábban, átláthatóbban és törvényes keretek között működhessen az MTSZ.

Amint azt a Magyar Hang című orgánum tudatta, a közszolgálatinak csúfolt televízió egyetlen évadban többet szurkol le az MLSZ-nek a magyar bajnoki mérkőzések közvetítési jogáért, mint amennyit a Bajnokok Ligája meccseiért három esztendő alatt kifizet.