Franciaország célja egy olyan Európa létrehozása, amely erős a világban, teljes mértékben szuverén, szabad a döntéseiben és a saját sorsát irányítja - mondta Emmanuel Macron csütörtökön Párizsban. A francia elnök sajtótájékoztatón ismertette hazája január 1-jén kezdődő hat hónapos soros európai uniós elnökségének programját. Sajátos egybeesés, hogy a politikus akkor veszi át a stafétát az egyik fontos uniós jogalkotó testület élén, amikor megkezdődik az újraválasztásáért folyó kampánya. A francia elnökválasztás első fordulóját április 10-én tartják. Macron még nem jelentette be indulását az államfői posztért, és ezt most sem volt hajlandó megtenni.
- Humánus Európát szeretnénk - fejtette ki a következő félév egyik prioritásáról, rámutatva, hogy a jogállamiság tiszteletben tartása létkérdés az Európai Unió számára. Közölte, új eszközök szükségesek a demokrácia érvényesülésének a garantálására, ezek között említette egy uniós alap létrehozását a független és tényfeltáró újságírás támogatására. - Küzdeni fogunk, hogy az alapvető jogokat nagyobb tisztelet övezze - hangsúlyozta, kiemelve, hogy korábban elképzelhetetlen volt a közösségi normák ily mértékű semmibevétele több országban is.
Macron újságírói kérdésre válaszolva szót ejtett hétfői budapesti találkozójáról a magyar miniszterelnökkel: - Orbán Viktor politikai ellenfél, ugyanakkor európai partner is. Huszonheten vagyunk, és bármilyen döntéseket is hozunk (odahaza), együtt kell dolgoznunk Európáért. Az én kötelességem, hogy segítsem a kompromisszum megtalálását - mondta.
Az elnökségi programot ismertetve a francia elnök bejelentette: a miniszteri szintű tanács irányító székében szorgalmazni fogják a megállapodást arról, hogy az EU kibővítse a bűncselekmények listáját a gyűlöletbeszéddel, és javaslatot tesznek egy nők elleni erőszakot elítélő karta elfogadására is. Mivel Párizs fontosnak ítéli a történelmi tisztánlátást, a harcot a történelem meghamisítása ellen, kezdeményezni fogja egy független akadémikusokból álló európai hálózat létrehozását az európai história tanulmányozására.
Macron jelezte, hogy Franciaország egy sor indítványt fog előterjeszteni a migráció és a határvédelem kezelésére. A javaslatok között szerepel majd egy olyan vészhelyzeti reagáló képesség létrehozása, amely a határaikon válsággal küzdő uniós államoknak nyújtana segítséget. A francia elnök szerint a bevándorlásról rendszeresen politikai találkozókat kell tartani, és a schengeni térség országainak részvételével egy olyan döntéshozó testületet létrehozni, mint amilyen az euróövezet számára az eurócsoport. Ez a testület döntene a sürgősségi intézkedésekről és a Frontex-missziókról az uniós határokon.
Macron hosszan beszélt a védelmi unió, az önálló, de a NATO-ét kiegészítő védelmi kapacitások megteremtésének a szükségességéről. Franciaország márciusban rendkívüli csúcstalálkozót tervez az új európai gazdasági és növekedési modellről, amely a világjárvány során szerzett tapasztalatokra épülne. A politikus közölte azt is, hogy a jövő év első felében szeretnék tető alá hozni a megállapodást a minimálbérek európai keretének a megteremtését szolgáló irányelvről.
Jövő májusban zárul az Európa jövőjéről rendezett konferencia, amelyet néhány éve éppen Emmanuel Macron javasolt megrendezni az EU céljainak és működésének újragondolására.