Budapest;BKV;szerződés; NER;

- Baráti tűz NER-cégre

Már gyanúsítotti kihallgatást is tartottak abban milliárdos kárt okozó ügyben, aminek egy Tarlós-korszakban kötött BKV-szerződés ágyazott meg.

– A választási győzelmet hozó Hagyó Miklós-ügy óta minden politikai játszmába belekeverik a BKV-t, jellemzően a nagy értékű informatikai, takarítási és őrzés-védés szerződéseken keresztül – legyintett a főváros közlekedési cégének egyik felügyelőbizottsági tagja. Arra a hírre reagált így, hogy különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen és bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) nyomozást folytat a Budapesti Közlekedési Zrt. és a SYS IT Services Kft. között 2019 júniusában megkötött, 19 milliárd forint összértékű informatikai üzemeltetési és fejlesztési feladatok ellátására vonatkozó szerződés ügyében. A nyomozás során gyanúsítotti kihallgatásra is sort került – tájékoztatta Polt Péter főügyész Hadházy Ákos független honatyát.

Az ügyről már július elején hírt adott a NAV, amikor beszámolt a SYS IT-nél működő számlagyár leleplezéséről. A Terrorelhárítási Központ segítségével országszerte nyolcvan helyszínen csaptak le. A gyanú szerint az elmúlt években 19 milliárd forintnyi, részben vagy egészben fiktív számlával összesen 4 milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek. A nyomozás érdekeire tekintettel Polt nem közölt részleteket.

Az mindenesetre tudható, hogy az érintett informatikai szerződést még Tarlós István főpolgármestersége idején kötötte a BKV a cég teljes informatikai rendszerének üzemeltetésére és fejlesztésére. A meghívásos tárgyalásos eljárásra egy ajánlat érkezett, amit még a korábbi szerződéses partner, a 2015-ben csődvédelmet kért Synergon helyébe lépő SIS Informatika Kft. adott be, de a szerződést már jogutódjával, a SYS IT Kft-vel írták alá. A keretszerződést az előző kontraktushoz hasonlatosan 5+5 évre kötötték, évi 3,8 milliárd forintos – az első 5 évre 19 milliárdos, 10 évre 38 milliárd forintos – vállalási árral. (A korábbi szerződés 33 milliárd forintról szólt.) A SYS IT nem egyedül vállalkozott a feladatra: alvállalkozóként bevonta a teljesítésbe Jászai Gellért informatikai vállalatát, a 4iG Nyrt.-t. és a Magyar Telekomot. ( A cégek a HVG-nek tagadták, hogy a nyomozás során megkeresték volna őket az ügyben.)

„Ne is próbáljon belekeverni ebbe. A közbeszerzést és a tendert a BKV saját maga bonyolította, az ügy semmilyen formában nem járt a közgyűlés előtt” – hárította el a Népszava érdeklődését Tarlós István volt főpolgármester.

– A 2019-es szerződés valójában a korábbi kontraktus folytatása volt, hiszen a BKV már Demszky Gábor főpolgármestersége alatt kiszervezte az informatikai rendszer üzemeltetését, ma már erre nincs is szakemberünk – erősítette meg a Népszava kérdésére Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója, aki hangsúlyozta: a szerződés teljesítésével elégedettek. A BKV-nak kiállított számlák mögött valós teljesítés áll, ezt minden esetben ellenőrizték. A cégvezető szerint az ügynek semmi köze a BKV-hoz, illetve a szerződésükhöz, tudomása szerint áfa-csalás miatt nyomoz a NAV. A közlekedési cégtől egyébként eddig egyetlen iratot sem kértek be, tőlük senkit meg nem hallgattak, beleértve őt magát is, de természetesen készséggel állnak a nyomozóhatóságok rendelkezésére, ha ezt kérik – válaszolta Bolla Tibor.

Hadházy Ákos ezzel szemben úgy tudja, hogy „az alvállalkozók nem, vagy nem teljesen végezték el a munkát, ellenben számláztak, vagyis munka nélkül kaptak pénzt az adófizetők kárára”. Az ügy szálai szerinte „igen magasra érnek”. A képviselő elképzelhetőnek tartja, hogy máris vezéráldozatot követelt a nyomozás, mivel tudomása szerint köze lehet az ügynek Sors László NAV-elnök idén nyári leváltásához.

A „szálak” sok felé gombolyodnak. A SYS IT Kft. vezetését a tendergyőzelem idején Várszegi Zsolt vette át, akihez a fővárosi parkolási bizniszből is nagyokat harapó SIS Parking Kft. is köthető. A cég tagja volt azoknak a konzorciumoknak, amelyek Újbudán, majd Zuglóban is veszteséges parkolási rendszert építettek ki. De a milliárdos BKV-koncot nem sokáig birtokolhatta. A céginformációs adatok szerint SYS IT Kft.-ből kivált és a BKV szerződését most is magával vivő SYS IT Network Zrt.-be tavaly decemberben beszállt Tasnádi László és Sipos Gyula cége, az A.B.Y.11 Kft., amely idén júniusra egyedüli részvényese lett a társaságnak. Néhány nappal azután, hogy a NAV lecsapott a SYS IT kft-re.

Az új szerződéses partnerek is régi ismerősei a BKV-nak. Sipos egy másik cége már korábban megbízást kapott a Budapest Közúttól az Integrált Közlekedésszervezési és Szabályozási Rendszer kiépítésére. A BKV telephelyőrzésére tavaly kiírt 3,7 milliárdos tendert a Civil Rendszertechnika és Távfelügyelet Kft. nyerte el, amely az egykoron Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszter által alapított Civil Zrt. tulajdonában áll: a jelenlegi vezérigazgató a harmadik Orbán-kormány rendészeti államtitkára, Tasnádi László. A BKV 12 milliárd fölötti takarítási tenderén az állami közbeszerzéseken rendre nagyot kaszáló B+N Referencia Zrt. is ajánlatot tett. A cég egykor Simicska Lajos érdekkörébe tartozott, majd némi vargabetűvel Tombor András üzleti partneréhez, Kis-Szölgyémi Ferenchez került. Ebben az a PFM Zrt. segítette, ami korábban Pintér Sándor érdekeltségéhez tartozott, vezetője pedig Tasnádi László volt.

Három és fél hónap telt el, mire válaszolt az MTÜ a nagyszabású állami ünnepség költségei iránti újságírói érdeklődésre.