Erasmus;másság;

- Másság: elfogadás és taszítás

Többször „szembesültem azzal, hogy „Magyarország az egyik legkonzervatívabban gondolkodó ország az Unión belül”- fogalmazott Bagi Bernadett logopédushallgató a „Nemi egyenlőség és a demokrácia” témájú 10 napos nemzetközi konferenciáról hazatérve.

,,Nem gondoltam, hogy hiába csak pár száz, vagy esetleg pár ezer kilométerre lakunk egymástól, mégis mennyire másként gondolkodunk Európában”. Így fogalmazott Bagi Bernadett, aki nemrég jött haza Manchesterből az Erasmus+ „Nemi egyenlőség és a demokrácia” témájú 10 napos nemzetközi konferenciáról. A szegedi logopédushallgató azt mondta, „a kerekasztal beszélgetéseken kiderült mekkora különbségek vannak abban, hogyan fogadják el a másságot a különböző országokban élők.” 

Az Európai Unió oktatást, képzést, ifjúságügyet és sportot támogató programjára pályázat útján jelentkezhetnek a résztvevők, ezen az eseményen 30-an vettek részt, 9 ország - Észtország, Litvánia, Bulgária, Olaszország, Szlovákia, Görögország, Románia, Egyesült Királyság és Magyarország – fiataljait érdekelte a téma.

„A cél az volt, hogy lássuk, hiába azonos kontinensen élünk, mégis mennyire másként kezeljük például az LMBTQ-kérdését. Elmentünk egy transz neműséget bemutató kiállításra, ahol maga a meztelenre vetkőzött művész volt a képeken. Ez egy sajátos coming out volt részéről.” Bernadettet sokkolta a látvány, „de például a görög lányok teljesen természetesnek vették, ők nem rökönyödtek meg a látottakon”. Az észt és az angol fiatalok is elfogadók voltak, a többiek inkább idegenkedtek - mondta. Egy másik feladatban képregényt készítettek. Ezt megelőzően mindenki elmesélte, hogy a saját országában miként állnak a gender-kérdéshez az emberek. Amelyik történetet a legérdekesebbnek találta a többség, abból készült a rajz. „Az én történetemet választották a csoporttársaim, miután arról meséltem, hogy nálunk a múlt és a jelen között alig van különbség. Hogy még ma is nagyon sokan idegenkednek ettől a témától." A többiek számára az volt a legfurcsább, hogy a közgondolkodás nem sokat változott. „Elmeséltem, hogy a saját környezetben is több olyan idősebb ember van, aki szerint ha valakinek van valami a lába között, akkor ő férfi, ha nincs, akkor nő. És ennyi.” Mint mondta, a 10 nap alatt többször szembesült azzal, hogy „Magyarország az egyik legkonzervatívabban gondolkodó ország az Unión belül”.

A görög lány például elmesélte, hogy ő egy olyan szervezetben dolgozik, amelyik transz embereken segít. Felkeresik és támogatják őket abban, hogy kikerüljenek a prostitúció csapdájából, elfogadják, és tiszteljék a saját testüket.

Bernadett azt mondja, nem véletlenül hozta fel többször példaként a görögöket, számára ők voltak a legérdekesebbek. Az egyik kreolbőrű, fekete hajú lánynak például összeért a szemöldöke, és testének más területét sem szőrtelenítette. „Felhúzta a nadrágját, és olyan szőrös volt lába, mint egy férfinek.” Azt mondta, ő büszkén felvállalja a saját testét, de nem volt ez mindig így. Egy fiú váltotta ki belőle ezt az érzést. „Közelebbi kapcsolatba kerültek, de, amikor a ruhák lekerültek, a fiú azt mondta, mégsem kívánja őt, csak mert látott a lányon pár szál szőrt. Ekkor döntötte el, hogy ő ezt így tovább nem csinálja. Nem érdekli más véleménye, a jövőben felvállalja, hogy a sötét bőrén sötét szőr van, és ez így van rendjén.” A külsőségekkel összefüggésben szóba került az is, mennyi példa van arra, hogy a szülés után, a felszedett néhány kiló miatt elhagyják a férfiak a párjukat. Egyre elterjedtebb, hogy a belső értékek helyett a külsőségek számítanak. És ebben nincs különbség a különböző országok között. 

Magyarország elmarad az EU átlagtól a nemek közti egyenlőség tekintetébenNégy éve folyamatosan a második legrosszabbul teljesítő ország vagyunk - derül ki a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) uniós tudásközpont által készített rangsorből. Magyarország 2013-ban az 5. legrosszabbul teljesítő ország volt az EU-ban. 2017 óta viszont már csak Görögország teljesít rosszabbul nálunk a nemek közötti egyenlőség tekintetében - írja az átlátszó.hu. A legjobb teljesítményt az egészség területén érte el Magyarország. Itt csak kevéssel – csupán 1,2 ponttal – vagyunk lemaradva az EU-s átlagtól. A felmérés szerint egy átlagos európai nő 4 százalékkal több eséllyel, míg egy egy férfi 7 százalékkal nagyobb valószínűséggel iszik vagy dohányzik, mint egy magyar. Az EIGE ugyanakkor azt is kiemeli: Magyarország volt az egyetlen uniós tagország, amely a járvány alatt felfüggesztette a műtéti abortusz lehetőségét. A hatalmi pozíciók eloszlása tekintetében hazánk tartósan a legrosszabb helyen áll. Idén csupán 20,6 pontot értünk el a 100-ból, míg az EU-s átlag 51,6 volt. Amíg a többi európai tagállamban átlagosan az országgyűlési képviselők egyharmada (33 százalék) nő, addig Magyarországon csupán kevéssel több, mint egytizedük (13 százalék). Ez az arány a gazdaság egészére is jellemző. A legnagyobb cégek felügyelőbizottsági tagjainak csupán 14 százaléka nő Magyarországon, míg az uniós átlag 30 százalék. Legnagyobb előrelépést a nők és férfiak gazdasági helyzete közötti különbség, valamint a tudás, vagyis az iskolai végzettség és nemi szegregáció területén ért el Magyarország. Az utóbbi esetében inkább a nők felé dől a mérleg nyelve: Magyarországon 4 százalékkal több nő diplomázik le, mint ahány férfi. * A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) uniós tudásközpont által kifejlesztett mutató egy 1-től 100-ig terjedő skálán mutatja meg, hogy a nemek közötti egyenlőség terén hogyan teljesítenek az uniós tagországok, ahol az egy a teljes egyenlőtlenséget, a 100 pedig a nemek közti teljes egyenlőséget jelenti. 

Vizsgálatok kimutatták, hogy a szokásos kezelés mellett az infúzióban adott RoActemra csökkenti az elhalálozás kockázatát.