Jövőre az egész eljárást, amellyel az érdekképviseletek támogatottságát mérik fel, elölről kell kezdeni, miután a kormány csak most jött rá, hogy az eddigi jogállásváltozások – a közalkalmazotti státusz megszüntetése például az egészségügyi, kulturális területen, vagy a szakképzésben és számos felsőoktatási dolgozó esetében – miatt pontatlan eredmények születhettek volna.
A szakszervezetek már 2020 novembere óta jelezték a problémákat, a 2021-es szervezési-adategyeztetési folyamatok előtt javaslatot is kidolgoztak, sőt demonstrációt is szerveztek, a kormány mégis csak most, ráadásul a szakszervezeti és az önkormányzati partnerekkel történő egyeztetés nélkül döntött a kérdésben.
A Közalkalmazottak Országos Munkaügyi Tanácsa munkavállalói oldalának ügyvivője, Gosztonyi Gábor szerint ez valamennyi egyeztetési kötelezettségnek ellentmond. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jövőre megismétlendő eljárás a parlamenti választásokkal párhuzamosan zajlana, a folyamat pedig 2022. decemberében zárulhat csak le.
A közalkalmazotti létszámadatok azért is fontosak a szakszervezetek számára, mert ehhez kell viszonyítaniuk saját taglétszámukat, amelynek egy tíz százalékos küszöböt kell elérnie ahhoz, hogy helyi és országos szintű tárgyalási jogokat kaphassanak.