Tudomány;szonda;Nap;

Képünk illusztráció.

- "Megérintette" a Napot a NASA űrszondája

A Parkernek intenzív hő- és sugárzásterhelést kellett elviselnie, de új megfigyeléseket gyűjtött arról, hogyan működik a Nap.

A NASA eddigi egyik legmerészebb - mint mondták történelmi jelentőségű - küldetése sikerült áprilisban, amikor a Parker napszonda rövid ideig ugyan, de keresztül repült a Nap legkülső rétegén, a koronán -  jelentették be kedden azt követően, hogy lezárult az esemény adatainak elemzése. A Parkernek intenzív hő- és sugárzásterhelést kellett elviselnie, de új megfigyeléseket gyűjtött arról, hogyan működik a Nap.

"Éppen úgy, ahogyan a Holdra-szállás lehetővé tette a tudósoknak, hogy megérthessék az égitest keletkezését, a Nap külső rétegének megérintése hatalmas lépés az emberiség számára, hogy információkat szerezzünk a legközelebbi csillagról és arról, milyen hatással van a Naprendszerre”

- mondta Nicola Fox, a NASA Nap-fizikai tudományos kutatóintézetének igazgatója.

A szonda 500 ezer km/óra sebességgel halad. A stratégia szerint nagyon gyorsan száguld keresztül a koronán, miközben a vastag hőpajzs mögött elhelyezett műszereivel adatokat gyűjt. A Parker április 28-án keresztezte az Alfvén-határt, ahol a megszűnik a Nap gravitációjának a hatása a részecskékre és azok kiszabadulnak az űrbe. Az esemény jelentőségét épp az adja, hogy a szonda közvetlenül a Nap felszínéről elszabadult anyaggal találkozott, ami 13 millió kilométerre a Nap látható felszíne, (fotoszférája) felett történt öt óra alatt háromszor. A koronában sok olyan kulcsfontosságú esemény történik, amit a tudósok még nem tudnak megmagyarázni, például az, hogyan melegszik fel több millió fokosra, miközben a felszínen csak 6000 fok van.

A vadállatról azt kell tudni, hogy alapvetően rejtőzködő életmódot él.